Subiect "completari II" Deschis de Glicheria Gheorghiu la data: 09/25/2009 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completari II
Scris de: Glicheria Gheorghiu la data: 09/25/2009 7:08am
Gen: F
Data nasterii: 10.10.1950
Stagiul de cotizare: 1967-2000 =>30 ani si 5 luni (efectiv lucrati)
2000-2009 =>8 ani si 6 luni (pensie inv.GrII)
Alte date: la 1.06.2009 am implinit varsta standard de pensionare
Intrebare:
In BULETINUL DE CALCUL pt.recalculare sunt introdusse salariile pana in 1.11.2000 urmate de valoarea pensiilor de inv.primite pana in 1.10.2004 cu punctajul aferent celor doua perioade (30 ani si 5 luni + 3 ani si 11 luni = 34 ani si 4 luni)
...stiu ca volumul de munca a fost inimaginabil de mare,dar nu toti pensionarii au fost frustrati de pe urma calculului.
Eu, spre exemplu,in 1.11.2000 (conf.Lg.3/1977) "am ales BAZA DE CALCUL din ULTIMII 5 ani lucrati consecutiv din ultimii 10 ani"..mi s-a raspuns dupa peste 90 de zile!! ca pensia stabilita din PRIMII 5 ani...este cea mai avantajoasa!!..cu toate ca din calcule reiese ca-i mai mica..adresa era antedatata cu trei luni in urma,dar pe plic era data corecta.
Este tardiv sa-mi cer drepturile prin instanta dupa 9 ani?
Re: completari II
Scris de: la pensie la data: 09/25/2009 8:27am
Este adevarat ca legea prevedea ca pensionarii pot sa-si aleaga perioada, luata calcul, de 5 ani din ultimii 10 ani pentruca nu a existat o regula generala, pentu unii pensionari era avantajoasa prima perioada iar pentru altii ultima perioada. Functionarii de la intreprinderi si cei de la Casa de Pensii fara nici o analiza pentru a lucra mai putin au obligat pe pensionari sa aleaga varianta care era convenabila acestor functionari. Nu vedem cum se poate indrepta o astfel de situatie care am crezut ca a depins de sistemul politic dar obsevam ca sistemul teoretic a fost schimbat fara ca situatia in acest domeniu sa se schimbe.
In privinta actionarii in instanta, in legislatie este prevazuta o perioada de 45 zile insa au existat cazuri in care pensionarii au castigat drepturile si dupa 4 ani daca au adus dovezi clare ca s-a facut eroare la calculul pensiei. Este adevarat ca nu in cazul alegerii perioadei deoarece in acte apare ca pensionarii au ales in cunostinta de cauza perioadele convenabile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1