Subiect "calcul pensie" Deschis de ciorei gheorghe la data: 09/27/2009 6:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: ciorei gheorghe la data: 09/27/2009 6:05am
Gen:
Data nasterii:19.12.1973
Stagiul de cotizare:14 ani si 6 luni
Alte date:accident de munca feb.2009,grad 2 de invaliditate
Intrebare:cuantumul pensiei de invaliditate
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/28/2009 2:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 decembrie 2038 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul pensiei dv de invaliditate se face astfel :
Se calculeaza punctaje lunare si anuale pe perioada dv de stagiu de cotizare in functie de salariile dv si de salariul mediu pe economie ( noi necunoscad aceste salarii nu putem face acest calcul).
Prin decizia de pensionare de invaliditate vi s-a acordat un stagiu potential de 20 ani si 6 luni pentru care vi se acorda un punctaj de 0,6 puncte anuale pentru fiecare an de stagiu potential adica in total se acorda 12,3 puncte anuale.
Suma punctajelor anuale pentru stagiu de cotizare si cel suplimentar se imparte la stagiul complet de 35 ani si rezulta punctajul pensiei care inmultit cu valoarea punctului de pensie.
Dv puteti sa va calculati singur pensia cu ajutorul programului “Calcul pensie” de pe site-ul nostru daca aveti o copie a carnetului de munca iar pentru perioada dupa 1 aprilie 2001 cereti la Casa de Pensii o situatie a sumelor pentru care ati platit contributie.
Deasemeni corectitudinea calculului mai puteti sa o verificati analizand buletinul de calcul pe care trebuia sa-l primiti anexat la decizia de pensionare.
Daca doriti sa folositi programul de pe site-ul nostru si aveti dificultati ne comunicati si va dam indrumarile necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1