Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Lupan Aurel la data: 09/28/2009 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Lupan Aurel la data: 09/28/2009 3:56am
Gen:Masculin
Data nasterii:18.10.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mă numesc Lupan Aurel sunt năascut la 18.10.1950, lucrez din 08.07.1968 în prezent având o vechime în muncă de 41 ani şi 2 luni.
Am vrut să mă pensionez anticipat şi am primit răspuns că nu am dreptul decât după împlinirea vârstei de 60 ani.
Dacă actualmente vârsta standard de pensionare este de 63 ani şi 8 luni, de ce am primit răspuns negativ pentru pensionare anticipată.
Vă rog să-mi răspunde-ţi dacă am dreptul la pensie anticipată?
Astept răspunsul dumneavoastră iar dacă nu este prea mare deranjul, puteţi să-mi timiteţi răspunsul şi la adresa mea de e-mail crys_lc@yahoo.com . Vă mulţumesc anticipat.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/29/2009 2:49am
Modul de calcul este urmatorul:
Se calculeaza mai intai varsta standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare in functie de data de nastere din anexa 3 la legea 19/2000 sau anexa 9 la Ordinul 340/2001 si apoi din varsta standard de pensionare se scade anticiparea de 5 ani. Deci varsta standard de pensionare este actualmente de 63 ani si 8 luni npentru barbatii care ies acum la pensie la limita de varsta si care s-au nascut in ianuarie 1946.
Dv conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 18 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 18 octombrie 2015 la varsta de 60 ani, adica dupa 18 octombrie 2010, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1