Subiect "lamurire pensie" Deschis de MARIANA la data: 09/28/2009 4:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire pensie
Scris de: MARIANA la data: 09/28/2009 4:06am
Gen:F
Data nasterii 04.05.1958
Stagiul de cotizare:31 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:V-as ruga daca m-ati putea lamuri si pe mine in situatia mea.Am primit de la Casa de Pensii decizia de pensionare si mi se pare ca totusi calcul privind cuantumul pensiei ce mi se cuvine,ar fi prea mic.Mentionez ca termenul de 45 de zile pentru contestatie in instanta a trecut si as dori ca in aceste conditii sa-mi spuneti care ar mai fi posibilitatea de atac: trebuie sa ma adresez neaparat doar in instanta sau ma pot adresa pentru o recalculare direct la Casa de Pensii Judeteana?Nedumerirea mi-a venit in urma calcularii de catre mine a pensiei mele conform programului dvs. afisat pe net,in care mi-am introdus toate salariile conform cartii de munca,iar la final mi-a rezultat o pensie mai mare decat cea stabilita de Casa de Pensii cu aproximativ 200 Ron.Va multumesc si astept raspuns
Re: lamurire pensie
Scris de: la pensie la data: 09/29/2009 3:32am
Explicatia diferentei consta in erorile pe care le-ati facut in completarea datelor in program.
Fara a sti ce fel de pensie ati primit, pentruca dv nu preizati, presupunem ca ati primit pensie de invaliditate
Aceste erori sunt:
1. Pe perioada cat ati lucrat se alege codul “L” nu “P2” asa cum ati ales dv. Codul P2 se alege pe perioada stagiului potential stabilit prin decizia de pensionare de invaliditate dar dv nu aveti stagiu potential.
2.Nu ati completat sporul de vechime asa cum am explicat noi pe Forum . In cazul dv acest spor trebuie completat astfel:
Intre septembrie 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – august 1988 6 %
Intre septembrie 1988 – martie 1992 9 %
Puteti compara datele obtinute cu programul de pe site cu datele din buletinul de calcul al pensiei care trebuia sa va fie anexat la decizia de pensionare. Daca nu ati primit buletinul de calcul cereti-l la Casa de Pensii si analizati-l.
Nu dati importanta termenului de 45 zile.
Daca mai aveti nelamuriri reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1