Subiect "cind ies la pessie" Deschis de banaru ion la data: 09/28/2009 6:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind ies la pessie
Scris de: banaru ion la data: 09/28/2009 6:08am
Gen:masculin
Data nasterii:27.06.1955
Stagiul de cotizare:Pina la 31 martie 2011 fac 29anisi4luni(din care 1an si 4 luni armata)
Alte date:din acesti ani 13ani, 6lunisi 5 zile SINT IN GR.1, am facut facultatea la zi 5ANI
Intrebare:POT sa ies la pensie pina la 31martie 2011 , Dumneavostra ce credeti sa va mai marii perioda de la 31.maritie 2011, am vorbit cun jurist si un avocat bun ( juristul este din scretariatul guvernului) si ei spun ca orice drept cistigat nu se mai ia inapoi- ma refer la grupa de munca multumec anticipat
Re: cind ies la pessie
Scris de: la pensie la data: 09/29/2009 4:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 27 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001. Noi presupunem ca in cazul dv a fost echivalata cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 13 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se cumuleaza cu stagiul de cotizare si stagiile asimilate pentru stagiu militar si studii superioare si peresupunem ca rezulta un stagiu total de cotizare mai mare de 35 ani.
In cazul dv exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul intre 12 si 14 ani in gr I ati putea beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 2 luni conform careia ati putea iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in 27 aprilie 2013. Insa acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se prelungeste valabilitatea nu puteti beneficia de prevederile lui. In privinta probabilitatii prelungirii valabilitatii acestui articol nu suntem siguri insa consideram ca probabilitatea este mare si din acelasi motiv am introdus si aceasta varianta in calcul.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre 12 ani si 6 luni si 15 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 60 ani, adica in 27 iunie 2015 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Varianta 3
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001, pentru un stagiu in conditii deosebite intre 12 si 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni, putand sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica in 27 decembrie 2017.
In varianta 3 puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani, la varsta de 60 ani adica in 27 iunie 2015 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in gr I).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare de 2 ani si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1