Subiect "decizie de invaliditate" Deschis de marieta la data: 10/02/2009 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie de invaliditate
Scris de: marieta la data: 10/02/2009 11:41am
Gen:f
Data nasterii:30.12.1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:Buna seara,as vrea sa va intreb daca decizia de pensionare are data de 02. oct.2009,de la comisie, acea care stabileste gradul de invaliditate,, in cat timp trebuie depus dosarul la casa de pensii pentru calculul acesteia?mentionez ca am concediu medical pana pe 10 oct,dupa aceea nu mai lucrez.Cu ce data mi secalculeaza pensia?cu data depuneriidosarului sau a deciziei medicale? Va multumesc f. mult,mi-ati fost de un real ajutor
Re: decizie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/04/2009 10:06am
Ordinul 340/2001 prin care se aproba Normele de aplicare ale legii 19/2000 se prevede ca :
In termen de 3 zile decizia de incadrare in gradul de invaliditate se trimite la angajator care are obligatia sa intocmeasca dosarul administrativ de pensionare in timp de 10 zile de la data primirii deciziei de incadrare in gradul de invaliditate.
Dosarul administrativ de pensionare trebuie sa contina si adeverinta de incetarea platii indemnizatiei de incapacitate de munca.
Daca toate aceste etape pana la depunerea dosarului administrativ se incadreaza in concediu medical pensia se plateste de la data incetarii indemnizatiei de incapacitate de munca, in caz contrar pensie se plateste de la data depunerii dosarului de pensie la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1