Subiect "pensionare" Deschis de flori c la data: 10/06/2009 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: flori c la data: 10/06/2009 8:22am
Gen: barbat
Data nasterii: 23 aprilie 1953
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date: 27 ani de grupa a II-a
Intrebare: cand se poate pensiona anticipat partial?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 3:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 23 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 27 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeazai un stagiu total de cotizare de 46 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 26 si 28 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 23 aprilie 2012 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Pensie anticipata partiala sau anticipata nu trebuie avute in vedere deoarece le poate cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 23 aprilie 2018 adica din 23 aprilie 2013, (cele doua reduceri nu se cumuleaza) si deci sunt dezavantajoase.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Re: pensionare anticipata
Scris de: chivu aurelia la data: 10/07/2009 7:21am
Gen:f
Data nasterii:12/08/1952
Stagiul de cotizare:aprox.23 ani
Alte date: am 4 copii
Intrebare:Problema mea cea mai mare este ca am 2 carti de munca.In 1969, eleva fiind la o scoala de cofetari-patiseri,am avut un accident de munca,fiindu-mi amputate 3 degete de la mana dreapta. Nu am fost niciodata pensionata, nu am luat niciodata bani pentru gradul de handicap, pe care il am. Cum as putea sa obtin totusi o pensie pt. handicapul meu ? Avand 4 copii,beneficiez de acea adaugare la vechime de 2 ani ? Ma pot pensiona anticipat pt. limita de varsta ? Nu am putut beneficia nici de ajutorul de somaj, deoarece patronul a desfiintat firma (patiseria)si pe fisa pt. somaj, figuram cu 2 luni in concediu fara plata. Mi s-a spus ca nu am 12 luni consecutive lucrate.
Imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari.Va multumesc.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/09/2009 4:56am
Pentru Chivu Aurelia
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare.
Pensie anticipata partiala puteati cere dupa varsta de 54 ani si 2 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de 12 octombrie 2011 adica din 12 octombrie 2006 dar si pentru aceasta se pune aceeasi conditie de stagiu si in plus este si diminuata deci este dezavantajoasa fata de pensia la limita de varsta.
Pentru a putea realiza stagiul de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare exista doua cai si anume :
1. Incadrarea intr-un grad de handicap care acorda reducerea stagiului complet de cotizare sub 28 ani si 4 luni insa certificatul de handicap trebuie sa certifice ca ati obtinut acest grad de handicap inainte de a lucra cel putin 19 ani . Aceste grade de handicap sunt handicap grav sau handicap accentuat.
Certificarea gradului de handicap se face de catre comisiile de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, organe de specialitate ale consiilor judetene sau ale consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
Fara a va descuraja credem ca este indicat sa va interesati anterior la aceste comisii privind sansele dv de a va incadra in gradele de handicap grav sau accentuat.
2. Calculul cu precizie a stagiului dv de cotizare si completarea lui prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii si in urma unei contributii lunare vi se completeaza stagiul de cotizare cu cele cateva luni de care aveti nevoie pentru a putea beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii. Analiza stagiului dv de cotizare o pot face functionarii de la Casa de Pensii la care va prezentati pentru incheierea Contractului de Asigurare Sociala prezentand ambele carnete de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1