Subiect "pensie anticipata" Deschis de Constantinescu Mihai la data: 10/06/2009 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Constantinescu Mihai la data: 10/06/2009 12:20pm
calcul pensie anticipata

Gen:barbat
Data nasterii:26ianuarie1965
Stagiul de cotizare:26ani
Alte date:alte conditii 7ani,speciala 8ani,deosebite 11ani,stagiu militar 1an si 6luni(pe santier7ani,politist19ani,stagiu militar1an si 6luni)-1720lei salariu de baza. vechime totala: 27ani si 5luni(20ani structuri militare)
Intrebare:ce procent de penalizare am la pensia anticipata
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 7:13am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 19/2000 din sistemul public de pensii, a anexei 3 la aceasta lege si a datei de nastere, aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 ianuarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala in sistemul public de pensii puteti cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 26 ianuarie 2030 adica din 25 iulie 2011 daca atunci veti avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani, luand in calcul stagiile lucrate in politie si a sporurilor de vechime pentru stagiile in gr I si II inainte de aprilie 2001 fara a lua in consideratie stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Pentru un calcul précis al stagiului de cotizare ar trebui sa va mai cerem informatii suplimentare insa avand in vedere ca pana la data de iesire la pensie este o perioada de timp mare si ca urmeaza ca sa fie o adoptata o noua lege unica a pensiilor va propunem sa asteptati pana ce vor fi cunoscute prevederile noi legi a pensiilor.
Re: pensie anticipata
Scris de: Constantinescu Mihai la data: 10/07/2009 11:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie de invaliditate care se transforma in anticipata
Intrebare:
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/08/2009 8:50am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior consideram ca este prematur sa va faceti aceste calcule avand in vedere ca pana la datele in cauza legislatia pensiilor se va schimba.
Re: pensie anticipata
Scris de: Constantinescu Mihai la data: 10/08/2009 1:14pm
Gen:barbat
Data nasterii:26 ian.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:dupa legea 179 (pensie politisti)pensia de invaliditate se transforma conform vechimii si devine anticipata ?
Intrebare:noua lege a pensiei intra in vigoare in 30 de zile de la data publicarii in monitorul oficial ,iar mie imi iese decizia de pensie invaliditate in circa doua saptamini cind voi afla gradul II sau III.Ajutati-ma sa interpretez actuala lege 179 completata cu legea 19/2000 la care ma incadrez
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 6:16am
Ne pare rau dar situatia dv este neclara si nu putem sa o clarificam noi.
Noi nu ne ocupam cu pensile militare.
Pe de alta parte pentru a va putea ajuta trebuie ca mesajul dv sa fie scurt si la obiect deoarece nu putem analiza atatea mesaje cu date inutile ca sa constatam ca nu stim din ce sistem asteptati pensia de invaliditate din cel militar sau din cel public.
Conform legislatiilor actuale neintegrate pensile din sistemul military si cel public nu se conditioneaza intre ele astfel ca pot fi luate simultan si pensie din sistemul militar si din cel public. Pensiile din sistemul militar se acorda conform celor doua legi 179/2004 si 164/2001 luandu-se ca baza de calcul ultimul salariu iar pensile in sistemul public se acorda conform legii pensiilor 19/2000 si au ca baza de calcul toate salariile avute pe timpul stagiului de cotizare in sistemul public de pensii. In acest caz va dati seama ca necunoscan aceste salarii nu putem sa facem nicio comparative.
Intre cele doua sisteme sunt recunoscute stagiile numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie fara a fi introduse in baza de calcul a celuilalt sistem.
In acest caz daca asteptati pensie de invaliditate din sistemul public de pensii avand un stagiu de cotizare mic in acest sistem si pensia va fi mica si credem ca in cazul integrarea celor doua sisteme de pensii ar largi baza de calcul si pensia de invaliditate ar fi mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1