Subiect "Se ia in considerare perioada cand am fost ofiter ?" Deschis de PATRA Stefan-Cristian la data: 10/07/2009 1:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Se ia in considerare perioada cand am fost ofiter ?
Scris de: PATRA Stefan-Cristian la data: 10/07/2009 1:29am
Gen:M
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am inceput activitatea ca inginer stagiar in 1972, 1 august. Pana in prezent am platit la zi contributia la fondul de pensii, CAS-ul etc. De la 1 mai a.c. aveam dreptul - ca varsta - sa solicit pensie anticipata partiala, ceea ce am si facut.
Mi s-a respins dosarul, pe motiv ca nu am suficienta perioada de cotizare. Motivul: intre 1974 - 1979 am fost incadrat timp de 5 ani ca ofiter, si asta e o perioada "ne asimilata". Dar eu am platit pentru acea perioada toate darile catre stat, iar activitatea acolo a fost oricum mai complicata decat cea "in civil". De ce nu se ia in considerare ? Am inteles, stagiul militar nu se ia in seama, dar activitatea ca ofiter activ ?
Re: Se ia in considerare perioada cand am fost ofiter ?
Scris de: la pensie la data: 10/08/2009 3:53am
Din pacate in forma actuala legea pensiilor 19 /2000 nu prevede acest drept in cazul pensiilor anticipate.
Art 194 alin (1) din legea 19/2000 prevede : “ Intre sistemul public si celelalte sisteme proprii de asigurari sociale, neintegrate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas, precum si a altor drepturi de asigurari sociale prevazute de prezenta lege”.
Desi art 20 alin (1) din legea 164/2001 (privind pensile militare de stat) prevede: “ Intre sistemul pensiilor militare de stat si sistemul public de pensii se recunosc reciproc perioadele de vechime in serviciu, respectiv stagiile de cotizare, in vederea deschiderii dreptului la pensie si a altor drepturi de asigurari sociale”.
Credem ca ar trebui sa asteptati ca in cazul introducerii noii legi unitare a pensiilor sa fie posibila o schimbare a acestor prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1