Subiect "spor vechime" Deschis de floare zaharie la data: 10/07/2009 2:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vechime
Scris de: floare zaharie la data: 10/07/2009 2:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sporul de vechime se aplica numai strict din martie 1970 chiar daca am stagiu de vechime care mi-ar permite sa beneficiez sa zicem din nov. 1968 ?
Re: spor vechime
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 8:59am
Aveti dreptate trebuie sa recunoastem ca si noi mai facem erori si acum trebuie sa le recunoastem:
1 Sporul de vechime se acorda conform art 164 alin (3) litera a din legea 19/2001 numai din 01 martie 1970.
2. Analizand decizia dv de pensionare am vazut ca aceasta este pentru pensie la limita de varsta si in acest caz datele din program se completeaza altfel. Anume pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu mai trebuie sa selectati codurile P2 si P3 deoarece acestea se selecteaza numai in cazul pensiilor de invaliditate la schimbarea incadrarii in gradul de invaliditate. Dv pe timpul cat ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul “L” iar in coloana salariu tarifar completati valoarea pensiei de invaliditate iar pe perioada pensiei de invaliditate gr III puteti cumula si sumele castigate suplimentar daca pentru acestea ati platit CAS.
Ne cerem scuze pentru erorile facute.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1