Subiect "cand pot iesi la pensie fie si anticipat?" Deschis de ILINOIU IULIA la data: 10/08/2009 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie fie si anticipat?
Scris de: ILINOIU IULIA la data: 10/08/2009 4:17am
Gen:feminin
Data nasterii:04 aprilie 1956
Stagiul de cotizare:27 ani 10 luni si 03 zile
Alte date:am trei copii
Intrebare:vreau sa stiu daca pot iesi la pensie , chiar si anticipat si daca nu care este data cand imi pot depune dosarul de pensie?
Re: cand pot iesi la pensie fie si anticipat?
Scris de: la pensie la data: 10/09/2009 5:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 aprilie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare (30 ani).
Pensie anticipata partiala puteti cere dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 04 aprilie 2016 adica dupa 04 aprilie 2011 dar si pentru aceasta se pune aceeasi conditie de stagiu de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre in noua lege a pensiilor va ramane dreptul la pensie anticipata partiala marindu-se in schimb diminuarile (penalizarile).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1