Subiect "data de aplicare a unei decizii de pensie conf.art47,alin1,lit b" Deschis de florea adrian la data: 10/08/2009 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data de aplicare a unei decizii de pensie conf.art47,alin1,lit b
Scris de: florea adrian la data: 10/08/2009 4:55am
Gen:m
Data nasterii:07.09.1950
Stagiul de cotizare:41ani,7luni,12zile-total stagiu cotizare cf.dec de pensionare
Alte date:decizie de incadrare in grad de handicap de la Comisia Superioara de Evaluare a persoanelor cu Handicap/26.08.2009
Intrebare:Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde cit se poate de repede la urmatoarea intrebare:Am intrat in posesia avizului,RESPECTIV A DECIZIEI PRIN CARE MI SE RECUNOASTE DREPTUL DE A BENEFICIA DE PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA CONF.ART.47,ALIN1,LITB DIN LEGEA 19/2000 in urma unei contestatii la comisia superioara de evaluare apersoanelor cu handicap,emisa in 26.08.2009 cu data de valabilitate 26.08.2009.Desi am fost chemat in Bucuresti la comisie in aceasta data,nu mi s-a inminat pe loc decizia ci s-a trimis prin posta.Am depus-o la servici in luna septembrie cind am primit-o,in jurul datei de20.09iar dosarul de la societatea unde lucrez s-a depus la casa de pensii pt calcul si emiterea deciziei de pensionare in data de 28.09.2009.Decizia data de casa de pensii este data cu valabilitatea 28.09.2009.Consider ca nu s-a respectat data de pe decizia data de Comisia superioara,respectiv 26.08.2009.Intrebarea era daca trebuia respectata data valabilitatii din decizia comisiei superioare si daca da ce trebuie sa fac:contestatie la casa de pensii sau numai prin judecatorie?Precizez ca am intrat in posesia certificatului de handicap in 15 iunie 2009 desi el poarta data de 29.05.2009iar de restul drepturilor date de lege am beneficiat tot cu cite o luna doua mai tirziu dupa tot felul de cereri.,inclusiv acest drept la pensie nu mi s-a recunoscut aici ci numai in urma contestatiei.Si nici macar asta consider ca nu mi se respecta.Va multumesc pt rabdare si intelegere si astept raspunsul dvs.Cu stima ADRIAN FLOREA
Re: data de aplicare a unei decizii de pensie conf.art47,alin1,lit b
Scris de: la pensie la data: 10/09/2009 5:59am
Nu avem date necesare pentu o analiza precisa insa va indicam prevederile legii 19/2000 in acest sens :
Art 83
alin (2) Drepturile de pensie pentru limita de varsta se acorda si se platesc de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data.
Noi credem ca data in care ati indeplinit conditiile de pensionare nu este cea de emitere a deciziei de evaluare ci cea rezultata conform art 47 alin (1) litera b.
Alin (4) In cazul persoanelor ale caror cereri de pensionare au fost depuse cu depasirea termenului de 30 zile drepturile de pensie la limita de varsta se acorda si se platesc de la data depunerii cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1