Subiect "contributie suplimentara" Deschis de necula marcel la data: 10/08/2009 1:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie suplimentara
Scris de: necula marcel la data: 10/08/2009 1:17pm
Gen:m
Data nasterii:10.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani/10 luni/15 zile
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipat partial la data de 12.08.2009.Am primit pensia in data de 25.09.2009.In data de 08.10.2009 am primit 2 salarii compensatorii in cuantum de 2771 lei din care s-a retinut contributie asigurari sociale in cuantum de 291 lei si asigurari de sanatate in cuantum de 152 de lei. Cum sa procedez pentru recuperarea acestor sume, daca se pot recupera sau cum ma sfatuiti sa procedez!! Va multumesc!!!
Re: contributie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 6:41am
Nu este semnificativa data in care ati primit prima (nu salariile compensatorii) ci luna in care a fost inregistrata aceasta prima. In mod normal prima care v-a fost acordata la iesirea la pensie anticipata partiala trebuia inregistrata in ultima luna de activitate ( august 2009) si in acest caz ea ar fi intrat in calculul pensiei. In caz contrar prima nu a intrat in calculul pensiei si atunci se poate considera ca ati castigat acesti bani dupa pensionare si nu intra in calculul pensiei anticipate partiale si in acest caz trebuie sa va adresati angajatorului care v-a retinut contributia avand in vedere ca aceasta contributie nu poate intra nici in baza de calcul a pensiei la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1