Subiect "Pensie la limita de virsta" Deschis de Daniela Vasile la data: 10/08/2009 3:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de virsta
Scris de: Daniela Vasile la data: 10/08/2009 3:22pm
Gen:F
Data nasterii:februarie 1951
Stagiul de cotizare:1sept 1972-30 iul 1994
Alte date:
Intrebare:Am lucrat in Romania si acum sint cetatean german,cu domiciliul in Germania,ce am de facut sa primesc pensia pe perioada cit am lucrat in Romania?Daca nu am cartea de munca poate cineva din romania sa-mi ia adeverinte cu vechimea?Sint valabile adeverintele,sau trebuie carte de munca?Se poate lua duplicat dupa cartea de munca?Daca DA de unde?
Re: Pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 7:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Mai intai trebuie sa rezolvati problema carnetului de munca. Acesta are importanta si pentru certificarea vechimii in munca dar si pentru salariile pe care le-ati avut pe tot stagiul de cotizare deoarece acestea constituie baza de calcul a pensiei. Daca la incetarea activitatii nu ati recuperat carnetul de munca de la angajator atunci va adresati acestuia sau celor care au preluat arhiva acestuia in cazul in care a incetat activitatea.
Daca pana in aprilie 1992 ati avut si alte sporuri in afara de sporul de vechime trebuie sa cereti si o adeverinta cu aceste sporuri.
Toate aceste investigatii in Romania le puteti face personal sau dand o procura speciala unei persoane din Romania sa intreprinda aceste dmersuri. Procura speciala poate fi eliberata de ambasada Romaniei sau orice consulat ar Romaniei in Germania.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1