Subiect "pensionare anticipata" Deschis de scrijala mihaela la data: 10/09/2009 2:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: scrijala mihaela la data: 10/09/2009 2:50am
Gen:m
Data nasterii:3.11.1955
Stagiul de cotizare:33+5grupa
Alte date:
Intrebare:se poate pensiona anticipat?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 7:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala poate cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 03 noiembrie 2020 adica din 03 noiembrie 2015 avand si stagiul de cotizare mai mare de 35 ani. In present nu putem aprecia stagiul de cotizare deoarece nu ati precizat ce grupa are si daca cei 5 ani de grupa sunt inclusi in stagiul de cotizare de 33 ani.
Deasemeni din acelasi motiv nu putem stabili daca are dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre in noua lege a pensiilor va ramane dreptul la pensie anticipata partiala marindu-se in schimb diminuarile (penalizarile).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1