Subiect "DE CE NU-MI RASPUNDETI??????????????????????" Deschis de ionescu virgil la data: 10/10/2009 2:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DE CE NU-MI RASPUNDETI??????????????????????
Scris de: ionescu virgil la data: 10/10/2009 2:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:V-am trimis un e-mail , mi-ati confirmat primirea si m-ati asigurat ca in scurt timp voi primi raspuns. Nu am primit raspuns si am revenit cu un alt e-mail , NICI UN RASPUNS.
Ma intreb , se ocupa cineva de aceste e-mailuri. Pe forum alti petenti spun ca au primit raspuns, POATE VOI PRIMI SI EU: ASTEPT MULT SI BINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Re: DE CE NU-MI RASPUNDETI??????????????????????
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 9:58am
In cazul mesajelor transmise prin mail parcursul este mai sinuos si probabil pe acest drum a intervenit o disfunctionalitate pentru care nu credem ca suntem in totalitate raspunzatori.
Credem ca si noi am fi indreptatiti sa punem tot atatea semne de intrebare si de mirare pentru ca ati insistat sa va trimitem raspunsul pe mail si nu pe forum asa cum fac cei la care va referiti ca primesc raspunsuri. Noi insa nu punem aceste semne din respect pentru cei care ne solicita ajutorul.
Iata raspunsul care v-a fost transmis in van pe mail:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 02 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu sau studiind anexele legii 226/2006.
Stagiul dv total de cotizare se compune din :
- grupa I -7 ani si 2 luni
- grupa II -9 ani, 4 luni si 25 zile
- conditii normale 14 ani, 7 luni si 20 zile
- stagiu militar 1an, 11 luni si 22 zile
-stagiu asimilat pentru pensie de invaliditate 1 an si 11 luni
- spor de vechime pentru stagiul in gr I -3 ani si 6 luni
- spor vechime pentru stagiu de gr II 2 ani si 3 luni
Total stagiu de cotizare 40 ani si 10 luni
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre 5 ani si 7 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani
Pentru stagiul lucrat in grupa II echivalat cu conditii deosebite intre 8 si 10 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 3 ani si 6 luni pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni, adica in 02 iulie 2015 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 33 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite realizati un stagiu total in conditii deosebite de 16 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta tot la varsta de 61 ani si 6 luni, adica in 02 iulie 2015 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 02 ianuarie 2019 adica din 02 ianuarie 2014.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
La pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru pensia de invaliditate iar pentru reducerile varstei de pensionare pentru grupele de munca de 3 ani si 6 luni nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre in noua lege a pensiilor va ramane dreptul la pensie anticipata partiala marindu-se in schimb diminuarile (penalizarile).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1