Subiect "Ce pot face in cazul meu ?" Deschis de Marin Neculae la data: 10/12/2009 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce pot face in cazul meu ?
Scris de: Marin Neculae la data: 10/12/2009 6:50am
Gen:m
Data nasterii:07.10.1956
Stagiul de cotizare:31ani si 6 luni
Alte date:stagiu militar si nu cunosc inca nr. de ani ca reducere de gr. munca
Intrebare:postati mi o solutie de rezolvare a cazului acesta , actual nu are nici un venit si este bolnav psihic , greu de acceptat din partea lui si greu de internat .
Re: Ce pot face in cazul meu ?
Scris de: la pensie la data: 10/13/2009 8:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 07 octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a-i calcula o eventual reducerea a varstei de pensionare daca are stagii in grupele de munca inainte sau dupa aprilie 2001 trebuie sa cunoastem aceste stagii.
Daca este bolnav si nu poate sa lucreze are dreptul la pensie de invaliditate.
Pentru aceasta trebuie sa va adresati medicului curant pentru ca acesta poate sa propuna pensionarea si cu aceasta propunere sa se prezinte la Comisia de expertiza a capacitatii de munca. Evident convingandu-l si pe el sa coopereze la aceste demersuri pentruca doctorul expert de la comisie poate propune tratament de recuperare si numai in urma acestuia sa-l incadreze in gradul de invaliditate.
Daca aceasta il incadreaza intr-un grad de invaliditate, in functie de diminuarea capacitatii de munca, se poate intocmi un dosar de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1