Subiect "Calcul pensie de invaliditate" Deschis de Virginia Cucu la data: 10/13/2009 8:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Virginia Cucu la data: 10/13/2009 8:35pm
Stimate Doamne/Stimati Domni,

Sunt in proces cu CNPAS. La recalcularea (conform OUG 4/2005) pensiei de invaliditate gr. I a sotului meu, fost pilot, pensionat pentru leucemie acuta mieloblastica la 01.05.2000 si decedat in 2003, CNPAS a impartit punctajul total la stagiul de 35 ani, nerespectand art. 2 alin. 3 din HG 1550/2004. Expertul contabil care intocmeste raportul de expertiza sustine ca si in cazul pensiei de invaliditate punctajul total se imparte la stagiul COMPLET de cotizare de 30 ani prevazut de Legea 3/1977, si nu la numarul de ani efectiv lucrati (in speta 26), cum am inteles eu de pe site-ul dvs. Va rog respectuos sa-mi raspundeti cum se calculeaza, de fapt, pensia de invaliditate, indicand lege/norma de aplicare, articol, aliniat etc.
Va multumesc anticipat!
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 2:46am
1. Conform art 77 alin (1) din legea 19/2000 la calculul punctajului mediu anual (punctajul pensiei) se face impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare fara sa se diferentieze pe tipul pensiei.
Nu intelegem de unde ati retinut dv ca se foloseste stagiul realizat efectiv.
2.Conform art 2 alin (1) din HG 1550/2004 la reevaluarea pensiilor conform OU 4/2005 “stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual reprezinta vechimea integrala in munca prevazuta de legislatia in vigoare la data deschiderii dreptului la pensia de care persoana beneficiaza ..”
Deci in cazul sotului dv la data deschiderii dreptului la pensie a fost in vigoare legea 3/1977 care la art 8 prevede stagiul complet de cotizare de 30 ani pentru barbati.
3 Dar dupa parerea noastra trebuie verificat daca in calculul pensiei de invaliditate recalculate a fost introdus in calcul un stagiu potential de 4 ani la care avea dreptul conform art 59 alin (1) din legea 19/2000 pe perioada caruia trebuia sa primeasca un punctaj anual conform art 78 alin (6) din aceeasi lege.
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Virginia Cucu la data: 10/15/2009 11:21am
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Voi verifica daca i s-a acordat stagiul potential.
Iata de unde am inteles eu ca punctajul total se imparte la numarul de ani efectiv lucrati: http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=632


Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: Anda la data: 10/29/2008 10:31pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:facultate + 9 luni pensie de invaliditate in anul 2000
Intrebare:In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile prompte si foarte detaliate pe care le-am primit la toate intrebarile puse de mine anterior. As dori sa va intreb acum ce se intelege prin numar de ani lucrati, intilnit in paragraful de mai jos.Sunt ani care includ si anii de facultate, sau anii efectiv lucrati?Multumesc pentru raspunsul dvs. "Punctajul la pensia de invaliditate se calculeaza asemanator cu cel al pensiei la limita de varsta cu deosebire ca punctajul total pentru stagiul lucrat se imparte la numarul de ani lucrati obtinanduse o medie a punctajelor anuale pe perioada stagiului lucrat".


Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/30/2008 7:08am
Exprimarea noastra a fost facuta pentru a fi inteleasa mai usor. In realitate punctajul total se imparte la: stagiul de cotizare propriu zis (timpul efectiv lucrat) la care se adauga stagiile asimilate pentru studii universitare, stagiul militar sau pensie de invaliditate (anterioara), in masura in care sunt consemnate in cartea de munca sau prin adeverinte, precum si sporurile de vechime pentru grupele I si II de munca.
Dupa cum vedeti cand este in detrimentul pensionarului sunt adunate toate stagiile posibile.
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/16/2009 2:31am
Aveti dreptate ca ati gasit acest raspuns pe site-ul nostru si va multumim pentru atentionare. Il vom modifica.
Acest raspuns a fost dat cand site-ul nostru nu avea o vechime mare si deci nici cel care a raspuns. Intre timp experieta a crescut si am aflat si noi cum se calculeaza corect pensia de invaliditate.
Deci repetam : Suma punctajelor anuale se imparte la stagiul complet de cotizare iar celor care au un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare pe perioada diferentei dintre cele doua stagii (numit stagiu potential) se acorda punctaje anuale suplimentare conform art 78 alin (6) din legea 19/2000
Re: Calcul pensie de invaliditate
Scris de: Virginia Cucu la data: 10/19/2009 7:40pm
Va multumesc mult pentru raspuns! Asadar, eu am inteles bine de pe site, dar, din pacate, lucrurile nu stau asa.

Intrucat expertul contabil a luat in calcul numai punctajul rezultat din venituri, ma adresez tot dvs. cu rugamintea de a ma lamuri in urmatoarele privinte: 1) care sunt elementele care trebuie luate in calcul la stabilirea pensiei de invaliditate (gradul I)? 2) acordarea stagiului potential de 4 ani inseamna adaugarea la punctajul total, de circa 75 de puncte, a 0,75 x 4 ani, adica 75 + 3, suma care se imparte la 30 de ani (stagiul complet de cotizare la data deschiderii drepturilor de pensie, respectiv 01.05.2000)? 3) Atat Casa de Pensii cat si expertul contabil au ignorat complet cei 18 ani de grupa I + cei 7 ani de grupa a II-a, in care a fost incadrat sotul meu in functie de numarul orelor de zbor. Este corecta aceasta ignorare?

[Precizez ca, in urma recalcularii pensiei de invaliditate a sotului meu conform OUG 4/2005, pensia acestuia s-a diminuat de la un punctaj de 5,50388 la 2,14544, motiv pentru care celor 2 fii ai mei, care beneficiau de pensie de urmas, li s-a stabilit un debit de circa 67 milioane lei vechi.]

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1