Subiect "E corect?" Deschis de Mariana Calugaru la data: 10/14/2009 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
E corect?
Scris de: Mariana Calugaru la data: 10/14/2009 8:02am
Gen:F
Data nasterii:25.11.1949
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:
In 2006 am solicitat pensie anticipata partiala, ca urmare a disponibilizarilor colective. In feb.2008 am intrat in pensie la limita de varsta.
Acum am solicitat fisa de calcul a pensiei si la venituri nu e trecuta ultima suma incasata, aceasta fiind banii de ordonanta, aproape 200 mil. lei. Stiu ca s-au platit toate datoriile catre stat: impozit....
Intrebarea: E corect? Si ce trebuie sa fac in acest caz, ca aceasta suma sa fie inscrisa in fisa de calcul. Aceasta ar ridica punctul de pensie?
Va multumesc.
Re: E corect?
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 8:42am
Pentru Mariana Calugaru
Din pacate nu credem ca mai este ceva de facut.
Suma incasata la iesirea la pensie anticipata partiala in anul 2006 a fost inregistrata ca prima la castigul ultimei luni lucrate inainte de iesirea la pensie.
In anul 2006 castigurile lunare pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei a fost limitat la suma de 5385 lei iar pentru sumele ce depasesc aceasta limita nu trebuia sa vi se retina nici CAS (impozit putea sa vi se retina) si nici nu a intrat la calculul pensiei conform prevederilor legii pensiilor 19/2000. Aceasta prevedere din 1 iulie 2007 a fost modificata nemailimitandu-se castigurile lunare pentru care se plateste CAS si care intra in calculul pensiei.
Re: E corect?
Scris de: Dana la data: 10/15/2009 8:43am
Gen:
Data nasterii:30.04.1950
Stagiul de cotizare:37ani-11luni-22zile
Alte date:invatamant
Intrebare:e corect sa am numai 55.52326 de puncte realizate,cu un punctaj mediu anual de 2,05919 cand alti colegi cu vechime mai mica decat a mea si care n-au avut sporuri de conducere au pensie mai mare de 1500Ron ?De ce trebuie sa cheltui bani prin tribunale in loc sa mi se explice clar cum s-a facut acest calcul??
Re: E corect?
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 8:45am
Pentru Dana
Stabilirea corectitudinii calculului pensiei nu se face prin comparatie cu pensia colegilor ci verificarea calculului. In acest scop am postat noi pe site programul de “Calcul pensie” .
Asa cum am precizat in celalalt mesaj verificarea calculului pensiei dv o puteti face asfel:
- Verificand in buletinul de calcul al pensiei ( care trebuia sa-l primiti anexat la decizia de pensie) daca au fost introduse in calcul corect salariile si sporurile. Daca nu ati primit Buletinul de calcul cereti-l la Casa de Pensii.
- Introducand salariile si sporurile in programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru si comparand rezultatele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1