Subiect "Calcularea corecta a pensiei in invatamant" Deschis de Elena Axinte la data: 10/14/2009 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea corecta a pensiei in invatamant
Scris de: Elena Axinte la data: 10/14/2009 9:11am
Gen:Fem.
Data nasterii:30.04.1950
Stagiul de cotizare:37 ani,11luni,22zile
Alte date:dupa 1990 am primit diferite sporuri;conducerea practicii pedagogice 18/20%,de conducere ca inspector-40%,ca director-35% sporuri pentru dirigentie de-a lungul activitatii;plata cu ora la un colegiu particular,netrecut in cartea de munca,dar certificat prin adeverita.
Intrebare:Este corecta comunicarea primita:Nr.puncte realizate-55.52326 ;Punct mediu anual-2.06919 ?
Re: Calcularea corecta a pensiei in invatamant
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 7:02am
Numarul total de pincte si punctajul mediu anual al pensiei depind de salariile si sporurile avute pe toata perioada de cotizare si deci nu putem preciza noi din exemple daca a fost facut calculul corect.
Verificarea calculului pensiei il puteti face dv asfel:
- Verificand in buletinul de calcul al pensiei ( care trebuia sa-l primiti anexat la decizia de pensie) daca au fost introduse in calcul corect salariile si sporurile. Daca nu ati primit Buletinul de calcul cereti-l la Casa de Pensii.
- Introducand salariile si sporurile in programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1