Subiect "Este posibila pensionarea la limita de varsta?" Deschis de Catalina Niculescu la data: 10/14/2009 10:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Este posibila pensionarea la limita de varsta?
Scris de: Catalina Niculescu la data: 10/14/2009 10:19am
Gen:F
Data nasterii:21.09.1952
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:lucrat in mediu chimic= fabrica de medicamente. Mentionat in cartea de munca a lucrat 22 de ani si 4 luni in grupa a II de munca. Functie sef oficiu calcul. Fabrica a eliberat documente prin care atesta incadrarea dar nici cei din compartimentul RU nu stiu daca raspunsul este sau nu pozitiv.
Intrebare:
Beneficiez de incadrarea in grupa a II cu beneficiile rezultate? reducerea varstei de pensionare tinand cont de functia detinuta?
Am nevoie de un raspuns pertinent deoarece sunt in situatia de a-mi depune dosarul de pensie si nu stiu daca sa depun pentru pensionare la limita de varsta sau pensionare anticipata.Cui pot sa ma adresez ca inainte de depunerea dosarului acesta sa fie analizat? Casa de pensii sector 5 este inabordabila = "depuneti si vom analiza".
Din informatiile dumneavoastra actualul proiect de lege a pensiilor de cand ar trebui sa intre in vigoare?
Multumesc
Catalina
Re: Este posibila pensionarea la limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 7:09am
Ati mai postat acelasi mesaj pe numele Truse Ecaterina daca vreti sa repetam raspunsul il facem.
Consideram ca pozitia functionarului de la ghiseul Casei de Pensie este corecta pentruca desi are anumite cunostinte in aceasta privinta acestea sunt limitate si decizia de recunoastere a stagiilor in grupele de munca nu o ia el ci altii.
Si noi credem ca pentru a va convinge trebuie ca dosarul de pensionare sa fie intocmit corect (angajatorul are aceasta obligatie) si sa fie depus mai intai pentru pensie la limita de varsta, iar dv nu incetati activitatea decat la aparitia deciziei de pensionare.
Stagiile in grupele de munca pentru personalul care nu lucreaza direct in procesul de productie sunt un punct sensibil. De obicei functionarii Caselor de Pensii gandesc superficial ca de exemplu daca petentul are functia de sef birou (similar oficiu) indiferent unde a lucrat efectiv ei socotesc ca a lucrat in birou si nu are dreptul sa beneficieze de grupa de munca.
Trebuie ca adeverinta penntru stagiul in grupa de munca, ce trebuie atasata la dosarul de pensionare, sa specifice punctul din anexa 2 la ordinul 50/1990 in care se incadreaza locul dv de munca.
Daca nu vi se recunoaste acest stagiu si obtineti o adeverinta de la intreprindere ca angajatorul a intocmit formele necesare incadrarii locului de munca in grupa de munca si a platit contributia la pensie pentru dv la nivelul cerut de grupa de munca atunci puteti deschide actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector). Exista cazuri cand pensionarii au obtinut hotarari favorabile.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 21 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 2 luni, adica in 21 noiembrie 2006 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni la data pensionarii.
Actualul proiect de lege trebuie mai intai sa devina, prin un anumit mod, lege si apoi cand se va aplica depinde de decizia politica iar aceasta la randul ei este inprevizibila asa cum vedeti si dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1