Subiect "diferenta" Deschis de nicolae adriana la data: 10/16/2009 4:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferenta
Scris de: nicolae adriana la data: 10/16/2009 4:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am urmarit programul dvs introducand datele din cartea de munca si adeverinte iar rezultatul in rubrica cuantum pensie la limita de varsta 732 ron am primit decizia de pensionare anticipata partiala unde scrie cuantum pensie nediminuata 597 ron,iar la cuantum pensie diminuata 449ron inainte de indexare intrebare si nedumerire totodata de unde diferenta (destul de mare) si ce inseamna inainte de indexare pt ca eu am primit 449ron va multumesc
Re: diferenta
Scris de: la pensie la data: 10/16/2009 8:25am
Am verificat si noi datele introduce in program si avand in vedere ca ati avut peroade ne lucrate in anii 1983, 1988 si 1989 am observat anumite erori la sporurile de vechime si credem ca trebuia sa introduceti urmatoarele sporuri de vechime :
Intre septembrie 1978 – mai 1983 3 %
Intre ianuarie 1984 – martie 1984 6 %
Intre aprilie 1984 – mai 1988 9 %
Intre martie 1989 – noiembrie 1989 9 %
Intre decembrie 1989 – martie 1992 12 %
In rest introduceti sporul de vechime pe care l-ati primit daca acesta nu a fost inclus in salariu inscris in carnetul de munca.
Probabil asa cele doua cifre se mai apropie.
Ne pare rau ca programul va confirma dezamagirea dar din pacate nu programul este de vina ci cei care au hotarat un asemenea mod de calcul.
Re: diferenta
Scris de: Cristescu Alexandru la data: 10/16/2009 9:50am
Am introdus cu mare acuratete datele in programul dvs. dar mi-a dat date total diferite de calculul celor de la casa de pensii.
Am verificat si cu programul prezentat in alt site si am ajuns la concluzia ca cel de la casa de pensii este cel corect.
Puteti sa mai verificati o data programul dvs care calculeaza o pensie cu cca 20% mai mare?
Daca nu santeti convinsi va rog sa-mi spuneti si va transmit diferentele care au reesit. Cred ca aveti ceva gresit introdus in program. Rog verificati si cu calculatorul din siteul www.clubafaceri.ro.
Rog raspuns.
Re: diferenta
Scris de: la pensie la data: 10/19/2009 3:32am
Pentru Cristescu Alexandru
Este adevarat ca programul nostru este mai simplu decat programul Casei de Pensii dar asta nu inseamna ca este gresit. Faptul ca este mai simplu este explicat prin faptul ca programul este cu atat mai elaborat cu cat resursele financiare ale celui care il comanda sunt mai mari iar in aceasta privinta nu ne putem compara cu cei cu care ne comparati dv.
Insa rezultatele pot fi foarte apropiate daca la introducerea datelor se evita erorile si se au in vedere anumite prevederi ale legii in cazurile particulare. Cei care cunosc legea sau cei care ne cer sprijinul pot obtine rezultate mai bune.
Am verificat datele introduse de dv si presupunand ca pensia calculata este la limita de varsta, am observat urmatoarele erori :
1. In general la sporul de vechime modificarea acestuia ati facut-o cu una - doua luni dupa luna in care era corect. Aceste erori au influenta mica.
2. In perioada februarie – mai 1970 ati trecut un salariu orar de cca zece ori mai mare decat salariile orare care se practicau in acea perioada si rezulta evident un salariu lunar de zece ori mai mare iar pe an realizati un punctaj mai mult decat dublu fata de anii alaturati.
3. Pe perioada cat ati avut pensie de invaliditate trebuie sa introduceti in calcul in coloana salarii pensia de invaliditate primita iar in coloana codurilor codul “L”. Codul P2 se alege la calculul pensiei de invaliditate si pe perioada stagiului potential.
Dupa aprecierea noastra aceste erori trebuiau sa duca la o pensie mai mica nu mai mare asa cum afirmati dv.
Suntem interesati sa discutam unele eventuale erori in programul nostru. Pentru aceasta analizati punctajele anuale calculate de programul nostru facand click pe “Datele introduse” buton care se afla pe toate paginile de date. Daca observati diferente dati-ne exemplu un an si diferentele si noi vom verifica.
Trebuie sa mai retineti ca punctajele anuale calculate de programul nostru contin si majorarile punctajelor anuale pentru contributia suplimentara pe care programul Casei de Pensie il calculeaza si evidentiaza separat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1