Subiect "pensionare tatal meu" Deschis de Adriana Vlad la data: 10/16/2009 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare tatal meu
Scris de: Adriana Vlad la data: 10/16/2009 4:56am
Gen:M
Data nasterii:17.04.1953
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:fara grupe sau conditii speciale
Intrebare:cand se poate pensiona anticipat si cam cat ar pierde in procente, daca se poate. - multumiri
Re: pensionare tatal meu
Scris de: la pensie la data: 10/16/2009 8:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 17 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala poate cere la varsta de 60ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 17 aprilie 2018 adica din 17 aprilie 2013 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea depinde de data cand cere pensie aticipata partiala, daca pana atunci mai lucreaza si stagiul de cotizare creste si de cum vor arata prevederile legii pensiilor dupa aprilie 2013 privind diminuarea pensiei anticipate.
Conform prevederilor actuale daca cere pensie anticipata in 17 aprilie 2013 si nu mai lucreaza, avand anticiparea de 60 luni si stagiul de cotizare mai mare cu 4 ani decat stagiul complet de cotizare diminuarea pensiei va fi de 18 l% iar daca pana atunci va mai cotiza inca 3 ani si 6 luni si va depasi stagiul complet de cotizare cu peste 7 ani diminuarea va fi de 9 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1