Subiect "Intrerupe in stagiu de cotizare" Deschis de Elena la data: 10/16/2009 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrerupe in stagiu de cotizare
Scris de: Elena la data: 10/16/2009 5:33am
Gen: feminim
Data nasterii: Aprilie 1976
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Intrebarea mea este legata de intreruperea de 2 ani in stagiul de cotizare.
Persoana in cauza, a lucrat in cei 2 ani pentru aceeasi companie, dar detasata intr-o alta tara si cu contract de munca acolo. Contractul de munca a fost incetat in acesti 2 ani si in momentul reintoarcerii in tara a fost facut un alt contract de munca.
Din cate stiu nu se pot plati contributiile retroactiv.
Ma intereseaza care sunt consecintele - putem sa calculam cate puncte s-au pierdut si daca putem sa recuperam cei doi an cumva print-o pensie privata?
Multumesc!
Re: Intrerupe in stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/19/2009 3:47am
Contributiile nu se pot plati retoactiv. In general credem ca este inoportun sa calculam pierderile dar daca doriti puteti deschide un alt program in care introduceti veniturile ipotetice pe care credeti dv ca le putea obtine.
Daca tara in care a lucrat face parte din UE sau daca nu face parte din UE dar Romania are incheiate conventii de reciprocitate cu acea tara atunci daca la pensionare se prezinta dovada platirii contributiei la pensie acolo atunci la stagiu (ca vechime) sunt avuti in vedere acei 2 ani.
Pentru pensile private nu va putem da sfaturi, pentru aceasta adresati-va celor care fac aceste servicii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1