Subiect "decizie pensionare" Deschis de marina alexe la data: 10/16/2009 6:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensionare
Scris de: marina alexe la data: 10/16/2009 6:02pm
Gen:f
Data nasterii:28 iulie 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Intrebare:buna ziua
as avea o rugaminte in lamurirea interpretarii deciziei mele de pensionare pentru a intelege cum s-a efectuat calculul.O sa va dau datele de care cred ca este nevoie pentru a primi un raspuns de la dvs,raspuns pentru care va multumesc anicipat.
data ivirii invaliditatii 02.06.2009/boala obisnuita/A.AF.M
virsta la data ivirii invaliditatii 52 ani 10 luni 4 zile
stagiul de cotizare realizat 29 ani 10 luni 18 zile
din care :-conditii normale 26 ani 5 luni 24 zile
-stagiu asimilat 2 ani 10 luni 0 zile (cred ca este perioada in care am frecventat facultatea-subingineri)
- stagiu asimilat(alte drepturi asig.soc) 6 luni 24 zile- care nu stiu ce reprezinta-
- stagiu potential 0 ani 1 luni 12 zile
care am inteles ca este diferenta dintre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat;cum influnteaza aceasta luna si 12 zile valoarea pensiei;
-puncte realizate 26.64909
-punctaj mediu 0.88830

daca pentru un an in care se beneficiaza de pensia de invaliditate se adauga 0.4 puncte sa inteleg ca la anul voi avea 27.04909 puncte si stagiu complet de cotizare sau am spus o prostie?si in acest caz care ar fi valoarea pensiei?


multumesc
Re: decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/19/2009 9:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 28 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
-Perioada cat ati urmat cursuri universitare constituie stagiu asimilat
-Drepturile de asigurari sociale sunt stabilite in art 98 din legea 19/2000 si acestea sunt:
a) concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, boli profesionale si accidente de munca;
b) prestatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca;
c) concediu si indemnizatie pentru maternitate;
d) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului;
e) concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav;
- Stagiu potential este diferenta intre stagiul de cotizare realizat si stagiul complet de cotizare. Pentru aceasta vi s-a calculat deja cele 0,4 puncte lunare in continuarea datei de iesirea la pensie reprezinta cca 0,04667 puncte anuale si au fost adaugate la punctajul total realizat de 26.64909 puncte.
Pensia de invaliditate nu se recalculeaza pana la iesirea la pensie la limita de varsta daca nu vi se modifica gradul de invaliditate. La pensia la limita de varsta vi se recalculeaza pensia introducand in calcul, in loc de salariu, pensia de invaliditate primita inclusiv in perioada stagiului potential.
Re: decizie pensionare
Scris de: marina alexe la data: 10/19/2009 1:35pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 28 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
-Perioada cat ati urmat cursuri universitare constituie stagiu asimilat
-Drepturile de asigurari sociale sunt stabilite in art 98 din legea 19/2000 si acestea sunt:
a) concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, boli profesionale si accidente de munca;
b) prestatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca;
c) concediu si indemnizatie pentru maternitate;
d) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului;
e) concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav;
- Stagiu potential este diferenta intre stagiul de cotizare realizat si stagiul complet de cotizare. Pentru aceasta vi s-a calculat deja cele 0,4 puncte lunare in continuarea datei de iesirea la pensie reprezinta cca 0,04667 puncte anuale si au fost adaugate la punctajul total realizat de 26.64909 puncte.
Pensia de invaliditate nu se recalculeaza pana la iesirea la pensie la limita de varsta daca nu vi se modifica gradul de invaliditate. La pensia la limita de varsta vi se recalculeaza pensia introducand in calcul, in loc de salariu, pensia de invaliditate primita inclusiv in perioada stagiului potential.




multumesc pentru raspunsul prompt
as dori sa va mai intreb ceva :
acest stagiu potential de 1 luna si 12 zile influenteaza cu mult cuantumul pensiei
mai precis daca ar fi fost complet adica 30 de ani si nu 29 ani 10 luni si 18 zile care ar fi fost valoarea pensiei
multumesc inca o data
Re: decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/20/2009 6:03am
Nu trebuie sa cautati motive de ingrijorare pentruca daca insistati le veti gasi. Din punct de vedere al punctajului pensiei, dupa opinia noastra, nu trebuie sa fiti suparata deoarece pentru faptul ca ati primit un stagiu potential de 1 luna si 12 zile ati primit un punctaj anual suplimentar pentru o perioada in care nu ati lucrat. Este adevarat ca acest punctaj suplimentar este asa de mic incat nici nu merita efortul de a fi calculat.
Asa cum am aratat mai sus daca doriti cu tot dinadinsul sa fiti ingrijorata este faptul ca din cauza cu nu ati avut stagiul complet de cotizare indeplinit la iesirea la pensie de invaliditate la implinirea varstei de 55 ani nu veti putea beneficia de scutirea de prezentare la comisia de expertiza a capacitatii de munca. De acest drept beneficiaza cei care la pensionarea de invaliditate au stagiul complet de cotizare realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1