Subiect "pensie militara" Deschis de Constantinescu Mihai la data: 10/17/2009 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: Constantinescu Mihai la data: 10/17/2009 7:23am
Gen:M
Data nasterii:26 ian.1965
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:20 militar
Intrebare: stagiu militar se calculeaza la pensie?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 10/19/2009 9:42am
Site-ul nostru nu se ocupa cu pensile militare ci cu pensile in sistemul public de pensii.
Legea unica de pensii prin care se integreaza sistemul public de pensii cu sistemul militar de pensii nu a fost aprobata inca.
In prezent daca ati cotizat si in sistemul public de pensii pensia in sistemul public se calculeaza astfel :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 ianuarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia in sistemul public de pensie se ia in calcul si stagiul lucrat ca militar, inclusiv stagiul militar dar numai ca stagiu ( vechime ), in calculul punctajului pensiei de care depinde cuantumul pensiei nu se introduc salariile obtinute ca militar. Stagiul militar se ia in calculul punctajului pensiei in sistemul public de pensii ca stagiu asimilat numai daca nu ati valorificat acest stagiu si la calculul pensiei militare de serviciu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1