Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de Mariana Luca la data: 10/19/2009 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: Mariana Luca la data: 10/19/2009 3:57am
Gen:F
Data nasterii:22.01.1954
Stagiul de cotizare:25 ANI
Alte date:Nu am domiciliul in Romania
Intrebare:Doresc sa aplic pentru pensie partiala anticipata.Cum a-si
putea realiza stagiul de cotizare minim necesar de 29 ani si 4 luni?
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/20/2009 2:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere dupa varsta de 54 ani si 8 luni numai daca aveti stagiul complet de cotizare indeplinit.
Avand in vedere ca dv doriti sa aplicati imediat nu puteti sa folositi metodele generale de completare a stagiului de cotizare cum ar fi : angajarea sau incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii (ultimul fiind contract de asigurare nu poate fi incheiat retroactiv).
Dupa parerea noastra daca stagiul de 25 ani nu l-ati lucrat in grupele de munca ce asigura spor de stagiu de cotizare mai aveti o sansa daca in tara in care aveti domiciliu ati lucrat si ati cotizat la pensie iar Romania are conventie de recunoastere reciproca a stagiilor de cotizare la pensie (Romania are conventie de reciprocitate in acest domeniu cu toate tarile din UE).
Daca va aflati in aceasta ultima posibilitate mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1