Subiect "Adeverinte sporuri" Deschis de Silviu la data: 10/19/2009 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte sporuri
Scris de: Silviu la data: 10/19/2009 10:43am
Gen: M
Data nasterii: 09.1948
Stagiul de cotizare: 40
Alte date: grupa a II-a 20 ani, 6 luni
Intrebare: Am lucrat in conditii de santier timp de 30 de ani. Am avut, in diferite perioade, sporuri: de santier, pentru conditii deosebite, pentru conditii grele, de izolare, de conducere... In fisa de evidenta eliberata de angajator, care trebuie sa fie forma de exprimare a acestor sporuri, procentual sau ca suma?
Re: Adeverinte sporuri
Scris de: la pensie la data: 10/20/2009 3:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite
Pentru stagiu in conditii deosebite de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica in septembrie 2008 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani la data pensionarii.
Forma de exprimare a sporurilor trebuie sa fie cea in care le-ati primit adica unele sporuri le-ati primit sub forma procentuala raportate la salariu tarifar iar pe altele in suma fixa. Dar consideram ca nu este gresit daca au fost exprimate altfel, daca sunt corecte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1