Subiect "suspendare pensii" Deschis de BALINT IRMA la data: 10/20/2009 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suspendare pensii
Scris de: BALINT IRMA la data: 10/20/2009 7:34am
Gen:f
Data nasterii:10 august 1954
Stagiul de cotizare:32 ani,10 luni,3zile
Alte date:grupa I de munca 6ani 1luna
Intrebare:Am solicitat pensionarea anticipata la data de 7 iulie 2009,dar intre timp m-am razgindit si am vrut sa retrag dosarul.Cind m-am dus la casa de pensii am aflat ca deja mi s-a emis decizia de pensionare,conform careia stagiul aferent grupei I este de 3ani,iar nr.de luni pentru care se aplica diminuarea este de 48 luni,respeciv9.6%Intrebarile mele ar fi:
1,daca mi s-a aplicat corect reducerea pentru grupa I
2,daca suspend pensie din prima luna mai pot iesi la pensie la limita de virsta la data de 11 noiembrie 2010.
Re: suspendare pensii
Scris de: la pensie la data: 10/21/2009 2:33am
1.Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculele sunt facute astfel :
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001. Noi presupunem ca in cazul dv a fost echivalata cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 6 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care cumulat cu stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 35 ani si 10 luni adica stagiul dv de cotizare depaseste cu peste 6 ani stagiul complet de cotizare.
Pentru 6 ani de gr I echivalati conditii deosebite beneficiati de reducerea cu 1 an a varstei standard de pensionare si puteti beneficia de pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in 10 iunie 2013
Diminuarea pensiei anticipate partiale a fost calculata pentru 48 de luni si stagiul de cotizare cu peste 6 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare rezultand 9,60 %. Pentru 1 an sau 12 luni de reducere a varstei standard de pensionare pentru stagiul de 6 ani in conditii deosebite nu se calculeaza diminuare.
In concluzie reducerea varstei de pensionare a fost calculata corect pentru stagiul de 6 ani in conditii deosebite insa nu stim daca echivalarea stagiului de grupa I a fost facuta corect cu grupa conditii deosebite. Acest lucru il puteti afla de la angajatorul la care ati lucrat stagiul de gr I.
2. Pensia anticipata partiala se plateste de la data la care prezentati dovada incetarii activitatii. Daca nu ati incetat activitatea si nu prezentati dovada atunci decizia de pensionare anticipata partiala nu se aplica si in acest caz este suficient sa comunicati la Casa de Pensii ca sunteti angajata si se considera pensia suspendata. Pensia suspendata poate fi reluata la cerere cand inceteaza calitatea de angajat cu dezavantajul ca pensie nu se mai recalculeaza decat la data in care aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Daca ati intrerupt activitatea atunci cand va angajati comunicati la Casa de Pensii data in care doriti sa vi se suspende pensia anticipata partiala conform art 92 alin (1) din legea 19/2000 motivand ca ati fost angarjata cu forme legale si platiti contributie pentru pensie conform art 5 din aceiasi lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1