Subiect "am dreptul la pensie anticipata partial" Deschis de surdea nicolaie la data: 10/20/2009 9:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
am dreptul la pensie anticipata partial
Scris de: surdea nicolaie la data: 10/20/2009 9:03am
Gen:masculin
Data nasterii:20.04.1948
Stagiul de cotizare:27ani10luni+armata
Alte date:7ani si 5 luni grupa a-2-de munca
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti si mie cand pot sa cer si eu pensionarea indiferent anticipat, anticipat partial sau la limita de varsta intrucat acum nu lucrez nici unde si nu am nici posibilitate sa ma angajez la aceasta varsta
Re: am dreptul la pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/21/2009 3:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 20 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 7 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru serviciu militar pe care nu-l cunoastem si realizati un stagiu total de cotizare de aproximativ 31 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite
Pentru stagiu in conditii deosebite de 7 ani se acorda o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an dar numai daca la pensionare aveti stagiul de cotizare de minim 33 ani si 10 luni.
Neavand indeplinita conditia de stagiu de mai sus nu puteti beneficia nici de aceasta reducere a varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca si nici de pensie anticipata partiala pentru care indeplineati conditia de varsta de 59 ani si 5 luni.
Pentru pensia anticipata se pune conditia de varsta tot de 59 ani si 5 luni dar cea de stagiu este mai mare si anume de 43 ani si 10 luni.
Deci singura varianta este pensia la limita de varsta in 20 septembrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1