Subiect "PENSIE ANTICIPATA PARTIAL CU ACTIV PFA" Deschis de GALAN ANDA IOANA la data: 10/20/2009 10:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA PARTIAL CU ACTIV PFA
Scris de: GALAN ANDA IOANA la data: 10/20/2009 10:52am
Gen:
Data nasterii:22,08,1953
Stagiul de cotizare:32 ANI SI 4 LUNI
Alte date:
Intrebare:POT BENEFICIA DE PENSIE ANTICIPATA PARTIAL,DESFASURAND ACTIVITATE DE PFA?
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL CU ACTIV PFA
Scris de: la pensie la data: 10/21/2009 4:24am
Dupa opinia noastra da, dar credem ca este mai bine sa va adresati direct Casei de Pensii.
In aceasta privinta legea 19/2000 are o formulare prin care se deduce indirect acest drept si anume :
Art. 92 alin (1) prevede ca “ Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
….
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I si II ;
Persoanele fizice autorizate se incadreaza in art 5 alin (1) pct. IV adica ” persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Deoarece aceasta formulare a dat prilej de interpretari proiectul noii legi a pensiilor unitare prevede direct la art 117 alin (1) Art. 117 : “ pot cumula pensia cu venituri din activitati
profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de
pensionari:
…..
c) pensionarii de invaliditate, incadrati in gradul I sau II, precum si beneficiarii unei pensii
anticipate sau ai unei pensii anticipate partiale, pe perioada in care se regăsesc in situatia prevazuta la
art. 6 alin. (1) pct. IV lit. a)”, adica ” asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;”
Deci proiectul este mai restrictiv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1