Subiect "Am sau nu am dreptate" Deschis de Istrate Iuliana la data: 10/20/2009 12:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am sau nu am dreptate
Scris de: Istrate Iuliana la data: 10/20/2009 12:33pm
Gen:f
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
In data de 04.02.2009 m-am adresat D-voastra sa ma lamuriti in privinta punctajului pe perioada cat am beneficiat de somaj,deoarece eram convinsa ca mi s-a facut o nedreptate.Va multumesc inca odata ca m-ati ajutat,dar din pacate nu am reusit nici pana in ziua de azi sa imi gasesc rezolvare la problema pe care o am. Mai exact, la depunerea dosarului pentru pensionare limita de varsta eu nu am depus adeverinta de la AJOFM cu sumele incasate in perioada 12.08.1996 - 08.05.1997.Prin urmare mi s-a luat in calcul salariul minim pe economie.
In data de 26.03.2009, m-am prezentat la ghiseu sa depun adeverinta cu sumele incasate, dar mi s-a spus ca nu am acest drept deoarece trebuia sa depun adeverinta odata cu celelalte acte. Precizez ca sunt pensionata din data de 28.04.2007.
Daca am vazut ca nu vor sa imi primeasca adeverinta de la AJOFM cu sumele incasate, m-am adresat in scris prin email.
Am primit acelas raspuns ca si la ghiseu adica: ,,Pentru perioada 12.08.1996 - 08.05.1997 cat a-ti beneficiat de somaj,la calculul punctajului mediu anual este utilizat salariul minim pe economie, cuantumul acestuia pana la intrarea in vigoare a Legii nr. 19/2000, neavand relevanta". Am incheiat citatul.Eu ma asteptam la un raspuns ceva de genul conform Art...,Alin....din Legea... ca sa citesc si eu exact cum stau lucrurile.
Prin urmare stau cu adeverinta in brate si nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti?As fi trimis-o prin Posta dar parca imi este teama sa nu spuna ca nu au primit-o.
Si acum daca nu va este cu suparare, doresc sa mai aflu inca un raspuns de la D-voastra si anume:
Incepand cu data de 01.10.2009, eu am intratat la majorare conform Ordonantei 100/2008 ( pentru grupa I de munca ). De aceasta data am o alta nelamurire. Nu mi s-a mai majorat pensia cu acel 2%. Stiti ceva in acest sens?.Exista un act normativ in acest sens sau majorarea se face din luna noiembrie. Am inteles ca pe cupoanele de pensie valoarea punctului de pensie ar fi trecuta totusi din luna octombrie de 932,8, ( eu nu am primit acest cupon) ori in acest caz iarasi as fi neindreptatita.
20.10.2009 Cu, consideratie
Iuliana Istrate
Re: Am sau nu am dreptate
Scris de: la pensie la data: 10/21/2009 7:09am
Referitor la calculul punctajului pensiei pe perioada de somaj va redam mai jos prevederile legii pensiilor 19/2000 modificata prin OU 49/2001
Art. 781 (1) Numarul de puncte realizat de someri se calculeaza prin raportarea cuantumului drepturilor banesti lunare acordate la salariul mediu brut lunar din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.
(2) Se excepteaza de la prevederile alin. (1) persoanele care beneficiaza de plati compensatorii, pentru care s-a achitat contributia din bugetul asigurarilor pentru somaj.
In aceasta privinta credem ca trebuie sa deschideti o actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector). Aceasta actiune in justitie este lipsita de taxe.
In privinta majorarii pensiilor din 1 octombrie 2009 sunt prevazute doua actiuni si anume :
-Cresterea valorii punctului de pensie cu 2 % de la 718,4 lei la 732,8 lei
-Aplicarea ultimei transe de acordare a punctajelor suplimentare conform OU 100/2008 si a OU 209/2008 pentru pensionarii iesiti la pensie intre 1 aprilie 2001 – 1 noiembrie 2008.
Nu avem explicatii pentru afirmatia dv ca nu ati primit majorarea pensiei. Cand primiti cuponul de pensie reveniti cu precizari si eventual ne comunicati si stagiul complet de cotizare (nu stagiul de cotizare) consemnat in decizia de pensionare la punctul „F”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1