Subiect "penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala" Deschis de Coman Elena la data: 10/22/2009 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala
Scris de: Coman Elena la data: 10/22/2009 3:50am
Gen: feminin
Data nasterii: 4 mai 1953
Stagiul de cotizare: 37 ani si 4 luni
Alte date:angajat la data de 1 august 1972
Intrebare:Care este procentul de penalizare in cazul iesirei la pensiei la data de 1 ianuarie 2010
Re: penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/22/2009 7:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere la varsta de 54 ani si 5 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de 04 octombrie 2012 adica din 04 octombrie 2007 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea depinde de data cand cereti pensie aticipata partiala. Conform prevederilor actuale daca cereti pensie anticipata in 1 ianuarie 2010, avand anticiparea de 34 luni si stagiul de cotizare mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare diminuarea pensiei va fi de 3,40 %.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre proiectul noi al legii pensiilor prevede o crestere a procentului de diminuare al pensiei anticipate partiale.
Re: penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala
Scris de: Giorgeta la data: 10/22/2009 7:43am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere la varsta de 54 ani si 5 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de 04 octombrie 2012 adica din 04 octombrie 2007 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea depinde de data cand cereti pensie aticipata partiala. Conform prevederilor actuale daca cereti pensie anticipata in 1 ianuarie 2010, avand anticiparea de 26 luni si stagiul de cotizare mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare diminuarea pensiei va fi de 2,60 %.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre proiectul noi al legii pensiilor prevede o crestere a procentului de diminuare al pensiei anticipate partiale.
Re: penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala
Scris de: Giorgeta la data: 10/22/2009 7:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Atentie! cred ca este o greseala la numarul de luni de anticipare cand s-a formulat raspunsul si astfel a iesit procentul de penalizare mai mic(Atentionare la raspunsul pentru Coman Elena)
Re: penalizarea in cazul iesirei la pensiei anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/22/2009 7:50am
Pentru doamna Giorgeta
Aveti dreptate calculul a fost gresit.
Am corectat raspunsul.
Ne cerem scuze doamnei Coman iar dv va multumim si ne bura faptul ca ne-ati impiedicat sa facem o gresala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1