Subiect "Ultima intrebare" Deschis de Dimitrescu Dumitra la data: 10/23/2009 2:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ultima intrebare
Scris de: Dimitrescu Dumitra la data: 10/23/2009 2:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt nascuta in 08/04/1960 si am o vechime in munca de 26 de ani din care 14 ani si 3 luni in grupa I si mi-ati spus ca cnf art 167.1 din Legea 19/2000 pot solicita pensie pentru limita de varsta cu redecerea varstei standard de pensionare pana la data de 01.04.2011. Eu nu am stagiul complet de cotizare si intrebarea pe care nu am formulat-o corect era : "Daca stagiul meu devine complet dupa aceasta data mi se mai reduce varsta de pensionare cu ani de grupa I?"
Re: Ultima intrebare
Scris de: la pensie la data: 10/24/2009 4:42am
Nu ne amintim cand v-am spus dv ce afirmate. In mesajul anterior ati intrebat "dupa data de 01.04.2009 se mai reduc varstele de pensionare cu anii de grupa..?" nu 01 04 2011 si din aceasta cauza nu am inteles ce doriti.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 08 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. In cazul modificarii legii pensiilor varsta de pensionare creste.
Pentru stagiul de 14 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care cumulat cu stagiul de cotizare lucrat efectiv si daca acesta este de 26 ani rezulta un stagiu total de cotizare de 33 ani si si deci aveti de pe acum stagiul complet de cotizare indeplinit
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 14 ani in gr I ati putea beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare cu 8 ani si 5 luni conform careia ati putea iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 08 noiembrie 2011. Insa acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se prelungeste valabilitatea nu puteti beneficia de prevederile lui.
Deci dv nu beneficiati de acest articol pentruca daca nu se emite un act normativ care sa-I prelungeasca valabilitatea acesta dupa 1 aprilie 2011 nu mai este valabil.
Toate aceste consideratii au fost analizate conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 19/2000.
Din informatiile pe care le avem in proiectul noi legi a pensiilor unificate nu mai este o prevedere asemanatoare.
Daca nu puteti beneficia de acest articol atunci puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani daca stagiul de gr 1 a fost echivalat cu conditii speciale si cu 3 ani si 6 luni daca a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1