Subiect "Punctaj suplimentar pensie gr I + II" Deschis de C.Georgeta la data: 10/23/2009 3:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj suplimentar pensie gr I + II
Scris de: C.Georgeta la data: 10/23/2009 3:25pm
Gen:F
Data nasterii:16.06.1959
Stagiul de cotizare: 22ani
Alte date: gr.I:10ani,9luni ; gr.II:9ani,4luni ;gr.III:2ani,5luni
Intrebare: Am iesit la pensie in luna martie 2001, fiind persoana cu handicap mediu. Teoretic punctul suplimentar de pensie pentru gr.I si II ar fi trebuit sa mi se acorde pana azi, insa nu am vazut nimic pe cuponul de pensie, imi puteti spune cauza? Va multumesc anticipat.
Re: Punctaj suplimentar pensie gr I + II
Scris de: la pensie la data: 10/25/2009 1:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca si a starii de handicap, in 16 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru iesirea la pensie presupunem ca ati beneficiat atat de reducerea varstei de pensionare cat si de reducerea stagiului complet de cotizare.
OU 209/2008 care se aplica in prezent pentru acordarea punctajelor suplimentare pentru grupele de munca prevede: “ Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
In aceste conditii credem ca dv va incadrati in prevederile alineatului 2 si nu beneficiate de aceste puncte suplimentare.
Re: Punctaj suplimentar pensie gr I + II
Scris de: C.Georgeta la data: 10/25/2009 4:32am
Gen: F
Data nasterii: 16.06.1959
Stagiul de cotizare: 22ani
Alte date: gr.I:10ani si 9luni, gr.II:9ani,4luni, gr.III:2ani si 5luni
Intrebare: Eu am iesit la pensie in martie 2001, cf ORD 102/1999, cu un punctaj mediu de 1,41012, iar in anul 2005, mi s-a redus puntajul mediu la 1,29889. Imi puteti spune cauza? Va multumesc.
Re: Punctaj suplimentar pensie gr I + II
Scris de: la pensie la data: 10/26/2009 7:48am
Ati iesit la pensie inainte de 1 aprilie 2001. Valoarea pensiei a fost calculate a conform legii vechi a pensiilor 3/1977 in functie de media salariilor pe 5 ani (primii 5 ani sau ultimii 5 ani) din ultimii 10 ani inainte de iesirea la pensie.
Dupa 1 aprilie vi sa atribuit un punctj de pensie(1,41012) impartind valoarea pensiei la valoarea punctului de pensie fara sa va modifice pensia, deci acest punctaj reflecta media salariilor pe cei 5 ani luati in calcul la iesirea la pensie.
In anul 2005 in actiunea generala de recalcularea pensiilor conform OU 4/2005 vi s-a recalculat pensia conform noii legi a pensiilor 19/2000 luindu-se in calcul salariile pe toata perioada de cotizare si a rezultat un punctaj mai mic (1,29889). Explicatia acestui fapt este ca ati avut un stagiu mic de cotizare si media salariului pe toata perioada de cotizare a fost mai mica decat media pe cei 5 ani luati in calcul la iesirea la pensie (probabil ultimii 5 ani cand salariile erau mai mari).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1