Subiect "Contradictia naste progresul - completare mesaje" Deschis de Istrate Iuliana la data: 10/23/2009 5:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contradictia naste progresul - completare mesaje
Scris de: Istrate Iuliana la data: 10/23/2009 5:47pm
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:
Va salut cu tot respectul!
Dupa cum observati din subiectul propus eu sunt mai de moda veche.
Daca D-voastra spuneti ca inca mai am neclaritati in ceea ce priveste stagiul complet de cotizare, vin si va dau si mai multe date nu de alta, dar vreau sa ma dumiresc pentru ca am impresia ca nu detineti toate datele:
- Data nasterii 28.04.1957;
- Anul iesirii la pensie aprilie 2007;
- Total stagiu de cotizare realizat 36 ani
- Varsta standard de pensionare 58 ani si 1 luna;
- Reducerea varstei standard de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 8 ani si cinci luni;
- 14 ani si 10 luni in grupa I de munca ( inainte de anul 2000 )
- 11 ani si 8 luni conditii normale de munca;
- 2 ani si 11 luni stagiu asimilat ( studii sup. la zi );
- Punctul F - stagiul complet de cotizare 26 ani si 2 luni;
- Punctul G 1 adica numar puncte realizate - 28,62087;
- Punctul G 2 adica punctajul mediu anual - 1,09240;
- Valoarea punctului de pensie 396,2
- Pensie stabilita 433
Dupa cum observati, G1:G2 = 26,2,nu acesta este stagiul complet de cotizare conform anexei III in functie de luna si anul iesirii la pensie?!
Si acum ca tot v-am dat toate datele ma puteti ajuta?
Revin la prima intrebare din aceasta noua serie de intrebari, am sau nu am dreptate?!
Daca tot m-ati ajutat pana acum va rog eu frumos calculati-mi si mie si lamuri-ti-ma pentru ca eu cum le sucesc, cum le invartesc tot la 904 ajung.

24. 10. 2009 Cu deosebit respect
Iuliana Istrate
Re: Contradictia naste progresul - completare mesaje
Scris de: la pensie la data: 10/27/2009 6:34am
Daca datele transmise de dv sunt corecte atunci aveti dreptate in sensul ca stagiul complet de cotizare folosit la calculul punctajului pensiei este de 26 ani si 2 luni.
Cheia intregului calcul il constituie stagiul complet de cotizare.
In cazul celor carea au beneficiat de prevederile art 167^ 1 din legea 19/2000 in privinta stagiului complet de cotizare si a varstei de deschidere a dreptului de pensionare se specifica ” Varstele standard de pensionare din care se face reducerea prevazuta in tabelul nr. 4 sunt cele corespunzatoare anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie, prevazute in anexa nr. 3, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie”.
Din pacate dupa interpretarea noastra a acestor prevederi, pana in prezent credem ca asa le interpreteaza si Casa de Pensii, stagiul dv complet de cotizare este de 30 ani (beneficiind si de stagiu asimilat si de sporul pentru grupa de munca).
In aceste conditii ne abtinem ne putand sa facem calculele cu un stagiu complet de cotizare care nu suntem convinsi ca este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1