Subiect "contributie pensie" Deschis de Ionel Zanoaga la data: 10/25/2009 9:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie pensie
Scris de: Ionel Zanoaga la data: 10/25/2009 9:03pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 07 Iunie 1964
Stagiul de cotizare: 8 ani
Alte date:
Intrebare: Am lucrat in tara 8 ani, inte '88 si '96. As dori sa stiu daca as putea contribui la sistemul public de pensie pana la numarul minim de ani pentru pensionare
Re: contributie pensie
Scris de: la pensie la data: 10/27/2009 9:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 iunie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru completarea stagiului minim de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie exista mai multe posibilitati si anume :
-Daca aveti domiciliu in o tara cu care Romania are incheiate conventii de reciprocitate (Romania are incheiate conventii de reciprocitate cu toate tarile din UE) si ati lucrat si cotizat la pensie in acea tara. In acest caz este suficient sa faceti dovada ca ati platit contributie la pensie in tara de domiciliu un stagiu complementar pana la 15 ani si acesta este recunoscut ca stagiu de cotizare in Romania fara a intra in calculul punctajului pensiei (fiind recunoscut numai pentru deschiderea dreptului la pensie in Romania.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
- Daca nu este cazul de mai sus puteti sa incheiati cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala si pe baza unei contributii lunare minime fixe pe un an (in anul 2009 aceasta este de 133 lei) vi se acorda stagiu de cotizare. Plata nu se poate face retroactiv in schimb se poate plati pe maxim 12 luni in avans.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1