Subiect "incheiere contract de asigurare sociala" Deschis de Mariana Luca la data: 10/26/2009 2:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
incheiere contract de asigurare sociala
Scris de: Mariana Luca la data: 10/26/2009 2:03am
Gen:F
Data nasterii:22.01.1954
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:Domiciliez in SUA
Intrebare:Cum a-si putea sa inchei un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii pentru a realiza stagiul standard de cotizare complet de 29ani si 4 luni?
Suma care trebuie platita se poate plati odata integral sau numai prin plati facute lunar ?
Multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
Re: incheiere contract de asigurare sociala
Scris de: la pensie la data: 10/27/2009 9:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Contractul de Asigurare Sociala se poate incheia direct cu Casa de Pensii fie direct de dv fie prin imputernicirea unei persoane din Romania sa incheie un astfel de contract, Imputernicirea se face prin procura emisa de Ambasada Romaniei sau de un consulat al Romaniei in SUA. Completarea stagiului de cotizare se face prin acest contract numai pentru perioade viitoare prin plata lunara sau plata in avans a maxim 12 luni.
Daca ne permiteti un sfat, in cazul dv nu este oportun un asemenea contract avand in vedere urmatoarele:
-Dv asa cum am spus mai sus aveti dreptul la pensie la limita de varsta in data de 22 septembrie 2013 deoarece aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul minim de cotizare. Conditia de stagiu de cotizare la pensia la limita de varsta este de stagiu minim nu stagiu complet de cotizare.
- Eficienta Contractului de Asigurare Sociala la punctajul pensiei este mica luata ca investitie de capital.
-Contractul de Asigurare sociala are eficienta daca va da dreptul sa beneficiati de anumite drepturi cum ar fi pensia anticipata partiala care pune conditia de stagiu complet de cotizare.
- Dv ati fi avut dreptul la pensie anticipata partiala incepand din 22 septembrie 2008 daca aveati stagiul complet de cotizare.
- Daca incheiati acum un Contract de Asigurare Sociala realizati stagiul complet de cotizare peste 4 ani si 8 luni adica dupa data la care aveati dreptul la pensie la limita de varsta si deci nu mai puteti sa profitati de avantajul pensiei anticipate partiale.
Pentru informatii privind pensionarii cu domiciliu in strainatate mai multe informatii gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Re: incheiere contract de asigurare sociala
Scris de: Mariana Luca la data: 10/28/2009 2:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc foarte mult pentru raspunsul d-vstra foarte competent iar sfatul dat este f.documentat si ma ajuta mult.
Va doresc sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1