Subiect "punctaj facultate" Deschis de TRIFAN RODICA la data: 10/26/2009 2:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj facultate
Scris de: TRIFAN RODICA la data: 10/26/2009 2:49am
Gen: F
Data nasterii: 15 mai 1952
Stagiul de cotizare: 33 ani
Alte date:
Intrebare:
1. cum calculez punctajul pentru anii de facultate ?
2. din aprilie 2001 se iau datele din raportarile lunare la CJPAS?

P.S. Am mai scris un mesaj dar nu-mi apare nici macar la adaugate !!!!
Re: punctaj facultate
Scris de: la pensie la data: 10/27/2009 10:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
1. Pentru calculul punctajului pentru facultate daca a fost facuta inainte de 1 aprilie 2001 (asa cum presupunem noi ) se foloseste salariul minim pe economie din acea perioada. Daca doriti sa calculati acest punctaj cu programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru la data de incepere a activitatii selectati data de incepere a facultatii iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a mai completa ceva in coloana salarii. Punctajele anuale sunt accesibile facand click pe butonul “Datele introduse “ care se afla pe toate paginile anuale de date.
2. Din aprilie 2001 se introduc in coloana salarii castigurile din coloana pentru care a fost platita contributie pentru pensie din certificatele anuale primite de la Casa de Pensii dar acestea au fost primite numai pana in anul 2005 . Pentru perioada in care nu ati primit certificatele le puteti cere la Casa de Pensii.
Nu am gasit mesajul dv anterior. Noi stergem numai mesajele vide care contin numai numele fara alte date.
Re: punctaj facultate
Scris de: TRIFAN RODICA la data: 10/29/2009 2:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


Multumesc !!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1