Subiect "recunoasterea stagiului in grupa a II" Deschis de verzea elisabeta la data: 10/26/2009 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recunoasterea stagiului in grupa a II
Scris de: verzea elisabeta la data: 10/26/2009 11:30am
Gen:fem.
Data nasterii:24.11.1940
Stagiul de cotizare:41 ani 9 luni
Alte date:perioada 18.03.1969-11.12.1978 lucrata in grupa II mi-a fost incadrata la gr.III pentruca nu am fost in activitate la 1.02.1990
Intrebare:M-am pensionat la data de 1 dec.1997 si nu mi s-a recunoscut stagiul de activitate in grupa a II de 9 ani,8 luni si 13 zile pentruca am avut o intrerupere in activitate de 2 luni,respectiv nu eram incadrata la 1.02.1990. Profitand de noile reglementari privind recalcularea pensiei pentru cei care au lucrat in grupele I si II de munca m-am adresat CJP pentru a mi se recunoaste activitatea in gr.II avand in vedere precizarile Curtii Constitutionale potrivit carora"beneficiul drepturilor la grupele de munca trebuie recunoscut tuturor categoriilor de cetateni care au desfasurat activitati in conditii deosebite,chiar daca au fost sau nu in activitate le 1.02.1990".Mentionez ca perioada mentionata este inscrisa in cartea de munca si este dovedita prin adeverinta emisa de unitatea la care am lucrat,grupa de munca fiind stabilita prin HG nr.559/1990.
V-as ruga sa-mi raspundeti daca am vreo sansa pentru corectarea vechimii in munca si recalcularea in consecinta a punctajului de pensie.Va multumesc.
Re: recunoasterea stagiului in grupa a II
Scris de: la pensie la data: 10/28/2009 4:45am
Drepturile refuzate a fi recunoscute de catre Casa de Pensii pot fi recapatate prin deschiderea unei actiuni in justitie la Tribunalul Judetean sau de Sector.
In acest caz ne pare rau dar nu putem sa apreciem sansele de reusita ale unei actiuni in justie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1