Subiect "intrebare" Deschis de ion la data: 10/26/2009 12:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: ion la data: 10/26/2009 12:51pm
Gen:m
Data nasterii:1951 14 10
Stagiul de cotizare:35ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:Am lucrat 31ani 6 luni in grupa 2 si am fost pensionat de invaliditate gr 2 in anul 2004 si acum din 1 oct mi sa marit pensia cu cuntumul acordat pt gr 2 neprmind procentul de 2 la suta acordat ca majorare tuturor pensionarilor ,v-as ruga sa-mi raspundeti de ce nu am primit majorarea de 2 la suta , acordata conform legi. Va multumesc
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 10/28/2009 5:13am
Cresterea valorii punctului de pensie cu 2 % de la 1 octombrie 2009 se aplica automat tuturor pensionarilor cu o singura exceptie in cazul celor care prin recalcularea pensiei conform OU 4/2005 a rezultat o pensie mai mica decat cea in plata si prin cresterile successive ale valorii punctului de pensie nu s-a ajuns inca la valoarea in plata la recalculare.
Noi presupunem ca nu este cazul dv si credem ca suprapunandu-se cu cresterea punctajului pentru grupa de munca nu ati sesizat aceasta crestere.
Pentru a va convinge daca ati beneficiat de cresterea cu 2 % a valorii punctului de pensie verificati pe talonul de pensie si daca aveti consemnata valoarea punctului de pensie de 732,8 lei inseamna ca ati beneficiat de ea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1