Subiect "Pensia minima garantata." Deschis de Silvia Grota la data: 10/27/2009 1:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia minima garantata.
Scris de: Silvia Grota la data: 10/27/2009 1:43am
Gen:F
Data nasterii:03.09.1937
Stagiul de cotizare: -
Alte date:Nu a avut carte de munca.
Intrebare:Avand in vedere ca nu am avut niciodata carte de muna fiind agricultor, am dreptu la pensie? In ce conditii sau unde sa ma adresez in caz ca am dreptu la pensie? Multumesc
Re: Pensia minima garantata.
Scris de: la pensie la data: 10/28/2009 8:14am
Pensia agricultorilor a fost reglementata pe diverse perioade de urmatoarele acte normative :
Pana in iulie 1992 de legea 4/1977 pentru mebrii gospodariilor colective si de legea 5/19977 pentru agricultorii individuali din zonele necooperativizate
Intre iulie 1992 si aprilie 2001 legea 80/1992 (daca in aceasta perioada s-a platit contributie pentru pensie)
Dupa aprilie 2001 legea 19/2000 (daca in aceasta perioada s-a platit contributie pentru pensie).
Deci daca va aflati in una din aceste cazuri trebuie sa veniti cu precizari pentru a va da si noi un raspuns scurt si cat se poate de précis.
Presupunand ca ati lucrat intr-o zona colectivizata trebuie sa va prezentati la Casa de Pensii din judetul in care va aflati, cu carnetul de norme realizate la colectiv pe perioada lucrata si acolo vi se vor transforma normele lucrate in ani utili (stagiu lucrat) si in acelasi timp va vor da informatii suplimentare. Daca nu aveti carnet cu normele lucrate va adresati celor care au preluat arhiva CAP-ului (de regula primaria din comuna) pentru a va elibera o adeverinta cu normele lucrate. Cu aceasta adeverinta va adresati Casei de Pensii Judetene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1