Subiect "recalculare pct pensie" Deschis de cengher la data: 10/27/2009 6:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pct pensie
Scris de: cengher la data: 10/27/2009 6:11am
Gen:F
Data nasterii:18.02.1959
Stagiul de cotizare:stagiu complet de cotizare (conf lg 19/2000)-27 ani
Alte date:total stagiu cotizare realizat-36 ani 3 luni si 21 zile
Intrebare:Buna ziua, am lucrat in gr 1 si am beneficiat de reducere la varsta de pensionare.Am incercat sa-mi recalculez punctele realizate dar nu ies ca cele din Buletinul de calcul.Va rog sa-mi spuneti la sporuri se pune vechimea+alte sporuri trecute in carnetul de munca (toxicitate,ore noapte)si la suma : suma fixa trecuta in adeverinta. DE EXEMPLU salar 2030.00 ,procent vechime 3 ,procent pensie suplimentara 2 ,alte sporuri (ore noapte) 4.72 , suma ((toxicitate ) 75..Am incercat sa trec numai salarul si nici asa nu-mi iase punctajul din buletin ,. Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac Va multumesc ECengher
Re: recalculare pct pensie
Scris de: la pensie la data: 10/28/2009 8:42am
In programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru veti proceda astfel :
1.Sporul de vechime se introduce cel dedus asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”.
2 Alte sporuri cum este cel pentru orele de noapte sau toxicitate insumandu-le separate in % si separate cele in suma fixa si trebuie introduce in coloana respective (% sau suma fixa).
3 Procentul pentru contributia la pensia suplimentara nu mai trebuie introdus deoarece este calculat automat de catre programul de calcul.
Re: recalculare pct pensie
Scris de: cengher la data: 10/28/2009 8:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am incercat si pentru pensie invaliditate sa introduc si pe buletin calcul primit am in 2005 0.09133 total puncte si in programul d-voastra 0.39130 total puncte. in 2006 am 0.20941 si aici in program 0.80941 ...Deci . undeva gresesc eu ???
Re: recalculare pct pensie
Scris de: cengher la data: 10/28/2009 9:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am incercat si pentru pensie invaliditate sa introduc si pe buletin calcul primit am in 2005 0.09133 total puncte si in programul d-voastra 0.39130 total puncte. in 2006 am 0.20941 si aici in program 0.80941 ...Deci . undeva gresesc eu ???
Re: recalculare pct pensie
Scris de: la pensie la data: 10/29/2009 10:42am
Ati selectat gresit codul “P2” in coloana coduri si daca veti selecta codul “L” veti obtine acelasi punctaj
Codul “P2” se selecteaza la calculul pensiei de invaliditate pe perioada stagiului potential, care se acorda celor care la iesirea la pensie de invaliditate nu au stagiul complet de cotizare realizat. In acest caz daca se selecteaza codul “P2” pe perioada stagiului potential fara a mai inscrie nimic in coloana salarii se acorda un punctaj de 0,6 puncte pe an sau 0,3 puncte pe jumatate de an asa cum prevede legea pensiilor 19/2000.
In cazul dv daca vreti sa va calculati pensia la limita de varsta, pe perioada in care ati avut pensie de invaliditate selectati codul “L” si in coloana salarii treceti pensia de invaliditate de care ati beneficiat similar unui salariat care pe acea perioada a avut salariu egal cu pensia dv de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1