Subiect "Va multumesc !" Deschis de Istrate Iuliana la data: 10/27/2009 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Va multumesc !
Scris de: Istrate Iuliana la data: 10/27/2009 9:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!

Va multumesc pentru tot!
Va informez ca nu sunt singura care nu a primit acel 2%,desi pe cupon este trecuta valoarea actuala a punctului de pensie. Am discutat intre timp cu mai multe persoane si mi-au zis acelas lucru.
Dealtfel pe pagina unei case de pensii chiar era trecuta valoarea de 732,8 la evolutia punctului de pensie incepand cu luna noiembrie 2009 ceea ce inseamna ca intr-adevar s-a marit punctul de pensie dar la o parte din pensionari nu s-au dat si banii( in special la cei cu grupe). Sper sa fie asa si sa ne primim banii retroactiv.
In privinta calculului,am sa va informez daca nu va deranjaza dar eu am observat ca nu numai ca ne ajutati dar chiar colaborati cu noi.
Va multumesc inca odata!
27.10.2009 Cu, consideratie:
Iuliana Istrate
Re: Va multumesc !
Scris de: la pensie la data: 10/29/2009 3:28am
Noi ramanem tot “optimisti” si credem ca majorarea de 2 % a fost facuta in general la toti pensionarii.
Probabil in cazul celor la care luna octombrie 2009 a corespuns cu transa de crestere a punctajului mediu anual pentru grupele de munca pensionarii si-au facut propriile calcule mai optimiste si neprimind cat se asteptau pentru grupele de munca au tras concluzia ca nu au primit majorarea de 2 %.
In ceeace priveste cazul dv care si pentru noi este neclar am dori sa ne comunicati daca ati depus dovada absolvirii studiilor universitare la data depunerii dosarului de pensie sau ulterior.
In calculele pe care le faceti pentru punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa calculati astfel:
-calculati sporul de vechime pentru stagiul in gr I conform art 16 din legea 3/1977 numai pentru anii intregi adica 14 ani stagiu si rezulta 7 ani spor de vechime.
-calculati punctajul suplimentar conform OU 100/2008, adica 7 ani spor inmultit cu 0,5 puncte pe an rezulta 3,5 puncte.
Mai departe nu mai facem calculul deoarece in continuare nu suntem convinsi ca stagiul dv complet de cotizare este de 26 ani si 2 luni avand in vedere ca numai stagiile lucrate in gr I si conditii normale cumulate fac 26 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1