Subiect "pensie recalculare" Deschis de ionescu teodora la data: 10/28/2009 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie recalculare
Scris de: ionescu teodora la data: 10/28/2009 5:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: am iesit la pensie pt.limita de varsta din sector privat la cu stabilire drepruri incepand cu data de 01.07.2009. am primit decizia in data de 25.10.2009 DECIZIE ce poarta nr. din data 01.10.2009.eu lucrez in continuare cat mai pot in sector privat.
Intrebare: se poate lucra in baza aceluiasi contract de munca prin depunerea unei decizii de continuare in baza aceluiasi contract sau se inchide contractul actual incepand cu data primirii deciziei si se deschide un contract nou.Ce se intampla cu contractele de munca cu timp partial in vigoare?cum si de la ce data se face recalcularea pentru perioada lucrata dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta tinand cont de aceste aspecte? va multumesc anticipat
Re: pensie recalculare
Scris de: la pensie la data: 10/29/2009 9:13am
Dupa iesirea la pensie la limita de varsta puteti lucra unde gasiti angajator care sa va accepte cumularea pensiei cu salariu (numai in sectorul public sunt restrictii)
Faptul ca lucrati pe acelasi contract sau pe alt contract nu mai are importanta cat timp platiti CAS pentru sumele castigate.
Recalcularea pensiei pentru valorificarea stagiilor lucrate dupa pensionarea la limita de varsta se poate face oricand si pentru orice stagiu conform Deciziei Curtii Constitutionale nr. 264/2007.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1