Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 10/28/2009 9:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/28/2009 9:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 28 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost echivalata cu “conditii deosebite” .
Pentru stagii mai mici de 5 ani in gr II de munca nu se acorda sporuri de vechime iar pentru stagii mai mici de 6 ani nu se acorda reducerea varstei de pensionare.
Calculul punctajului pensiei cu programul de pe site-ul nostru nu include penalitatea.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Am determinat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti si acesta este:
- In august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1988 6 %
- Intre septembrie 1988 – martie 1992 9 %
2. Verificati salariul introdus in perioada aprilie - septembrie 2004 deoarece in acea perioada salariul pentru care s-a platit contributie la pensie a fost limitat la 5 salarii medii pe economie adica la 38410000 lei.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 28 martie 2016 adica din 28 martie 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea pensiei depinde de data cand cereti aceasta pensie si de stagiul pe care il veti avea la acea data. Presupunand ca cereti pensia anticipata partiala la varsta de 55 ani si atunci veti avea tot 31 ani stagiu de cotizare diminuarea pensiei va fi de 27 %.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1