Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de ALEXANDRU ELEONORA la data: 10/29/2009 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: ALEXANDRU ELEONORA la data: 10/29/2009 2:37pm
Gen:F
Data nasterii:13 02 1957
Stagiul de cotizare:33ani 7 luni si 7 zile,din care 29ani 1 luna si 23zile in conditii normale si 4 ani ,2luni,10zile in grupa a 2-a
Alte date:din 2007 sunt la pesie de boala gradul trei,si am lucrat in contiunuare 4 ore pe zi pana la 1 mai 2009,am si 3 copii
Intrebare:cand pot iesi la pensie si daca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2009 5:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 13 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul lucrat in gr II de munca nu beneficiati nici de spor de vechime pentruca acesta este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este sub 6 ani.
Beneficiati de reducerea cu 1 an a varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii. Deci beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 13 februarie 2016.
Perioada cat aveti pensie de invaliditate se considera stagiu asimilat iar la calculul punctajului pensiei la limita de varsta intra si valoarea pensiei de invaliditate primite si a salariului castigat lucrand cu norma partiala. Astfel pensia la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1