Subiect "pensia mamei mele" Deschis de livia pavel la data: 08/19/2008 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia mamei mele
Scris de: livia pavel la data: 08/19/2008 6:02am
Gen:F
Data nasterii:24 iulie 1940
Stagiul de cotizare:30
Alte date:crestere 3 copii
Intrebare:Mama a iesit la pensie in anul 1990 septembrie in urma unui decret care zicea ca daca ai varsta 50 de ani, vechime minim 32 si 3 copii, te poti pensiona.Mama a indeplinit acste conditii si a iesit la pensie(probabil un fel de pensie anticipata), lucru pt care i s-a aplicat o penalizare.In momentul de fata, 2008,deci dupa 18 ani, mama are o pensie de 596 lei, ceea ce mie mi se pare f. putin, mai ales dupa 32 de ani de munca.Intrebarea mea este : nu i se poate recalcula pensia in urma indeplinirii varstei normale de pensionare, deci sa i se acorde pensie de limita de varsta? exista vreo incadrare oentru aceste cazuri? Va multumesc.
Re: pensia mamei mele
Scris de: lapensie la data: 08/20/2008 2:00am
Legea conform careia s-a pensionat mama dv a fost legea 2/1995 iar in noua lege a pensiilor 19/2000 art 184 alin(2) se prevede “Pensiile stabilite potrivit prevederilor Legii nr. 2/1995 privind pensionarea anticipata devin pensii pentru limita de varsta la implinirea varstelor de 62 de ani barbatii si de 57 de ani femeile si se recalculeaza pe baza metodologiei prevazute la art. 180, prin eliminarea diminuarii aplicate cuantumului la data stabilirii initiale si prin adaugarea eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de anticipare”. Aceasta recalculare s-a facut conform OUG 4/2005 aprobata prin legea 78/2005 iar mama dv s-a incadrat in etapa 2 incepand cu luna iulie 2005. Pentru aceasta recalculare mama dv trebuia sa completeze dosarul de pensionare cu o adeverinta (e) eliberata de angajator cu sporurile castigate in plus fata salariile trecute in cartea de munca.Daca nu a depus aceasta adeverinta recalcularea s-a facut cu datele aflate la dosar. Are dreptul sa depuna ulterior adeverita cu sporuri. In urma acestei recalculari mama dv trebuia sa primeasca o decizie cu rezultatele recalcularii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1