Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de ANA OPRIS la data: 11/01/2009 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: ANA OPRIS la data: 11/01/2009 8:46am
Gen:feminin
Data nasterii:27.12.1954
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:
Intrebare:Am lucrat in Romania aproximativ 14ani si vreo cateva luni
dupa care am parasit tara in 1987. Doresc sa stiu la ce data ma pot
pensiona in conditiile mai sus aratate. Cand pot depune documentatia
la Casa de Pensiisi ce docum trebuie sa depun ? Ce penalizare am in
situatia aceasta ?
Va multumesc anticipat.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/01/2009 8:47am
In Romania conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 27 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia la limita de varsta la data de mai sus se pune conditia sa aveti stagiu de cotizare mai mare decat stagiu minim de 14 ani si 10 luni.
Daca stagiul de 14 ani nu a fost lucrat in grupele de munca I si II pentru care se acorda spor de vechime este necesar sa va completati stagiul de cotizare.
Pentru completarea stagiului de cotizare sunt doua posibilitati :
- sa faceti dovada ca ati lucrat si ati cotizat la pensie intr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate. Romania are incheiate conventii de reciprocitate cu tarile member ale UE si cu alte tari pe care le gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Acest stagiu este recunoscut numai ca vechime sin u intra in calculul punctajului pensiei.
- sa incheiati un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii di Romania pentru perioada care va lipseste si pentru plata unei contributii lunare de aproximativ 150 lei va puteti completa stagiul de cotizare lipsa (nu incheiati contractul pe o perioada mai mare decat este necesar). Incheierea contractului se poate face si prin mandatarea unei persoane din Romania.
Actele necesare le puteti gasi pe oricare site al Caselor Judetene de Pensii (CJP) sau CNPAS . Reproducem si noi lista de pe situl CJP Prahova cu comentarile care credem ca va va ajuta:
• cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta (cerere tip)
• carnetul de munca (original si copie);
• alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate (agricultura, sistemul militar de pensii)
• livretul militar (original si copie) , daca este cazul.
• diploma de studii universitare (original si copie) si foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, sau adeverinta privind certificarea absolvirii acestora, daca este cazul.
• pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
• adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca
• adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite ( grupele de munca I si II si cu ce grupe au fost echivalate dupa aprilie 2001)
• procura speciala pentru mandatar (unde este cazul); (in cazul cand mandatati o alta persoana sa va depuna dosarul. Procura in afara tarii poate fi obtinuta la ambasada sau consulatul Romaniei)
• alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie, daca este cazul
In cazul cand aveti domiciliul intr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate beneficiati de anumite facilitati cum ar fi :
-depunerea actelor in tara de domiciliu la institutia la care se plateste contributie la pensie (in Romania CNPAS) care prin corespondenta cu institutia similara din cealalta tara poate cere calcularea separata a pensiilor in cele doua tari.
- cumularea pensiilor in tara de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1