Subiect "Ce sanse am ?" Deschis de Istrate Iuliana la data: 11/01/2009 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce sanse am ?
Scris de: Istrate Iuliana la data: 11/01/2009 7:48am
Gen:F
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!

E clar ca nu aveti acces la toate documentele CNP si ca faceti eforturi deosebite pentru a ne informa cat mai corect si de aceea sunteti demni de tot respectul.
Acum vin cu o alta intrebare:
Acei ani de grupa I eu ii am deoarece mi-am desfasurat activitatea intr-o Otelarie Electrica.Problema este ca in cartea de munca s-a specificat faptul ca mi s-a stabilit locul de munca in conditii deosebite 100% incepand cu data de 01.01.1981, desi eu am lucrat in acelas loc de munca de la inceputul stagiaturii adica din data de 01.09.1979.
Cand am iesit la pensie eu nu am realizat ce beneficii imi pot aduce acei ani de grupa in timp, desi cand am plecat din Intreprinderea respectiva D-na de la personal m-a atentionat ca atunci cand am sa ies la pensie sa solicit adeverinta si pentru perioada respectiva ca doar e specificata sectia - otelerie electrica.
Prin urmare, eu mai am un an si trei luni lucrati in conditii de grupa pentru care nu am solicitat adeverinta.Din experienta D-voastra, care va intalniti cu tot felul de probleme, mai am vreo sansa sa imi fie luata in calcul adeverinta de grupa I si pe perioada respectiva? De facut rost de ea sunt sigura ca pot face deoarece Societatea nu s-a desfiintat. Dar mai am vreo sansa?!
Si va mai rog ceva sa imi spuneti si mie in cazurile cu care va confruntati, cum sta situatia pana la urma la toata lumea s-a luat in calcul la majorare stagiul de 30 ani ( FEMEI )sau sunt si cazuri in care s-a luat in calcul stagiul in baza caruia s-a calculat punctajul mediu anual. Va rog mult de tot sa stiu si eu cum sa pun problema cand ma voi adresa Casei de Pensii.

01.11.2009 Va respect !
Iuliana Istrate
Re: Ce sanse am ?
Scris de: la pensie la data: 11/02/2009 3:27am
Problema grupelor I si II de munca, inainte de 1 aprilie 2001, a fost reglementata in diverse perioade prin diverse acte normative cum ar fi ordinele 50/1990 si 125/1990.
Prin aceste acte normative intreprinderile aveau obligatia sa intocmeasca o situatia a locurilor de munca si a personalului incancadrat in grupele de munca I si II si sa le predea la Casa de Pensii.
Deasemeni incadrarea in grupele de munca si temeiul legal trebuiau sa fie inscrise in carnetele de munca.
In acest caz daca nu au fost intocmite toate formele, recunoasterea acestor drepturi este dificila deoarece functionarii Caselor de Pensii fie ca o fac din proprie initiativa sau nu, in cazurile cu ambiguitati nu recunosc aceste drepturi. In aceste conditii cand dupa obtinerea adeverintei aceasta nu este recunoscuta trebuie sa actionati in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector).
Sansele de a obtine castig de cauza in justitie depind de multi factori pe care nu ii analizam.
Cunoastem cazuri cand pensionarii au obtinut in justitie recunoasterea grupelor de munca si in actiuni pe care noi nu le apreciam ca au sanse. Insa actiunea nu se opreste la obtinerea hotararii judecatoresti ci trebuie sa actionati pentru a fi pusa in executie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1